Gündem Haberleri

  Meclis'te sigaraya şiirli savunma

  ANKA
  16.02.2006 - 15:53 | Son Güncelleme:

  TBMM Adalet Komisyonu’nda sigara yasağını yaygınlaştıran yasa teklifi görüşülürken, tiryaki vekiller, yasa teklifini "4’üncü Murat yasalarına" benzetip, sigara için şiirler okudu. AKP Milletvekili Resul Tosun ise, "Bazı milletvekilleri sigara içilmez levhasını ters çevirip içiyor" dedi.

  Adalet Komisyonu’nda, AKP Trabzon Milletvekili Cevdet Erdöl ve 73 arkadaşının verdiği "Tütün Mamullerinin Zararlarının Önlenmesine Dair Yasada" değişiklik öngören ve sigara yasağını yaygınlaştıran yasa teklifinin görüşmelerine başlandı. Teklifin geneli üzerindeki görüşmeler tamamlanırken, maddelerinin görüşülmesi önümüzdeki haftaya bırakıldı.

  Görüşmeler sırasında, CHP Antalya Milletvekili Feridun Baloğlu, sigaranın zararlarına ilişkin afişlerin estetik olmadığı ve insanları korkuttuğu eleştirisi yaparak, "Karaciğer, böbrek ve bağırsak benzeri organların açık bir şekilde ortaya konması korkutma amacında ileriye gidildiğini gösteriyor" dedi.

  "4’ÜNCÜ MURAT DA ÖLDÜRTÜRDÜ"

  AKP Adıyaman Milletvekili Hüsrev Kutlu, sigaranın zararlı olduğu, bağımlılık, alışkanlık yaptığını ancak zaman zaman da faydaları olduğunu söyledi. Kutlu, hastalıkların büyük çoğunluğunun stresten kaynaklandığını, sigaranın da stresi azaltıcı bir etkisi olduğunu belirterek, "Geçtiğimiz gün Sağlık Bakanımız beni sigara içerken görünce, ’hala bırakmadın mı’ dedi. Danıştay böyle karar verdiği sürece, siyasette böyle ayak oyunları olduğu sürece sigarayı bırakamam" dedi.

  Kutlu, sigara içilmeyecek yerler yerine sigara içilecek yerlerin belirlenmesi gerektiğini de belirterek, sağlık kurumları ve ibadethanelerin bahçelerinde sigara içme yasağı getirilmesine tepki gösterdi. Morgun önünde cenazesini bekleyen bir kişiye bu yasağın getirilemeyeceğini ifade eden Kutlu, "Özel araçlarda, resmi araçlarda da sigara içme yasağı getiriliyor. Bu uykusunu dağıtamayan şoförlerin kaza yapma oranını ardırır" diye konuştu. Kutlu, "4’üncü Murat sigara içenlerin öldürülmesini ve ağzına sigara verip kafasını astırıyordu caydırıcı olsun diye. Şimdiki adamı intihara zorluyor. Sigara yasağına aykırı hareket eden bir işyeri sahibine 1 trilyon lira ceza veriyorsun. İntihar etse borcu çoluğuna çocuğuna kalır" dedi.

  Üniformalı asker ve polislere sigara yasağı getirilmesine de karşı çıkan Kutlu, "Biz şimdiye kadar TSK’da hangi iç dützenlemeyi yaptık. Bir üniformalı asker sigara içemeyecekse kendi yasalarında vardır zaten" şeklinde konuştu.

  CHP Çorum Milletvekili Feridun Ayvazoğlu, sigara alışkanlığını eğitimle önlemenin daha kolay olacağını söyledi.

  'KI ELEM KIŞAN.....'

  AKP Gaziantep Milletvekili Mahmut Durdu ise sigara tiryakisi olduğunu belirtirken, "Sigarayı bırakmayı, birbirini seven eşin boşanma davasına benzettim. İlk duruşma acıklı olur. Biz ilk duruşmayı yapıyoruz" dedi. Durdu, sigaraya zeybeklerin "kız saçı" dediklerini belirtirken, bir de Kürtçe-Farsça karışımı şiir okudu. Durdu, "Ki elem kışan/Ki başşivdan/ Care nekışan/ Asıl elem ve cefa vıkışan" diye bu şiirden okurken, şiirin Türkçe anlamını da "Bu dünyaya gelen kimi elem, kimi cefa çekti. Kim ki yemek yedi, peşinden sigara içmedi, asıl cefayı o çekti" olarak açıkladı. Durdu, "Kültürümüzde bu var. Hürriyetlerin uç noktalarına kadar müdahale etmeyelim" şeklinde konuştu.

  LEVHAYI TERS ÇEVİRİNCE İÇİLİYOR

  AKP Tokat Milletvekili Resul Tosun ise daha önce çıkarılan sigara yasağının tam uygulanmamasından şikayet ederek, bu yasayı çıkaran TBMM’de yasağın uygulanmadığını, kulislerde milletvekillerinin "sigara içilmez" levhalarını ters çevirerek sigara içtiklerini söyledi. Tosun, "Ben Meclis kulislerinde oturamıyorum. Sigara kokusunun itici özelliğinden dolayı oturamıyorum. Bir an önce bu salgının önüne geçecek tedbirler alalım" dedi.

   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı