Gündem Haberleri

  Meclis'te 'Salkım Hanım' tartışması

  Hürriyet Haber
  27.11.2001 - 15:50 | Son Güncelleme:

  MHP'li Çakar, Devlet Bakanı Karakoyunlu`nun aynı adlı eserinden sinemaya uyarlanan Salkım Hanım`ın Taneleri filminin TRT`de yayımlanmasını vatan hainliği olarak niteledi ve hem Cumhuriyet hem de askeri savcılara suç duyurusunda bulundu. Karakoyunlu, ise Çakar'ın kendini tatmin ve hava atmak için böyle konuştuğunu söyledi.

  TBMM İdare Amiri, MHP İstanbul Milletvekili Ahmet Çakar, TBMM`de düzenlediği basın toplantısında, toplumun huzurunu kaçırmadığı sürece hiçbir sanat eserinin yayınlanmasında sakınca görmediğini belirtti. Çakar, ``Ancak, sözünü ettiğim Salkım Hanım`ın Taneleri isimli filmin TRT ekranlarında yayınlanması tam bir skandaldır, kelimenin tam anlamıyla faciadır`` dedi.

  Devlet Bakanı Yılmaz Karakoyunlu`nun romanından uyarlanan filmin Varlık Vergisi uygulamasını ve ödeyemeyenlerin zorunlu iskana tabi tutulduğunu anlattığını kaydeden Çakar, şöyle konuştu:

  ``Filmin iki ana karakteri gayrimüslim iken, senaryoda Ermeni asıllı Türk olarak karşımıza çıkıyor. Bu filmde doğal olarak Türkiye Cumhuriyeti Devleti`nin Ermeni asıllı vatandaşlarımıza zulmettiği, onları sürgüne gönderdiği gösterilmektedir. Daha korkuncu filmin sürgün sahneleri tamamen Nazi Almanyası`ndaki vahşeti andırıyor.``

  Çakar, Türkiye`nin yıllardır Ermeni iddialarının doğru olmadığını anlatmaya çalıştığını dile getirerek, ``Bu film nedeniyle şimdi Ermeniler çıkıp (Zulüm belgesi devletin resmi organı TRT`de yayınlandı. Daha nasıl anlatmamız lazım soykırımı?) deseler, bunu nasıl izah ederiz dünyaya?`` şeklinde konuştu.

  ŞEREFLİ TÜRK SUBAYINA LEKE

  Ahmet Çakar, TRT Yayın Denetim Kurulu`nun iki kez ``Bu film yayınlanamaz`` diye rapor verdiğini, ancak Genel Müdür Yücel Yener`in özel onayıyla filmin gösterildiğini öne sürdü. Çakar, şunları kaydetti:

  ``Ermeni soykırım iddiaları karşısında devletin resmi tezini çürütecek kadar Türk düşmanlarına koz verenler, başta Sayın Yücel Yener olmak üzere vatana ihanet etmişlerdir. Dahası, Sayın Karakoyunlu, hem senaryosunun değiştirilmesine hem de kendisine bağlı olan TRT ekranlarında böyle bir filmin yayınlanmasına neden, hangi gerekçelerle izin vermiştir?``

  Çakar, Cumhuriyet Savcıları`na suç duyurusunda bulunduğunu belirterek, sorumluların cezalandırılmasını da istedi.

  Filmde, ana karakterlerinden Halit Bey`in babası Sabit Paşa`nın ``Ermeni asıllı geline tecavüz ettiği`` bir sahne bulunduğunu anlatan Çakar, ``Kim şerefli Türk subayına böyle bir kara leke atabilir?`` dedi. Çakar, askeri savcıların bu durum karşısında ``sessiz kalmaması,görevini yapması`` gerektiğini söyledi.

  Çakar, konuyla ilgili olarak Hükümet`in ve RTÜK`ün gerekli idari işlemleri yapmasını da istedi.

  SÖZÜMÜZÜ KİMSEDEN ESİRGEMEYİZ

  Çakar, bir gazetecinin, ``Vatan hinliği suçlaması ağır değil mi?``sorusuna, ``Ermeni lobileri Türkiye`ye hizmet mi ediyor, yoksa ihanet mi ediyor diye sorduğumuzda bu cevap kesinlikle bellidir`` dedi.

  Romanın yazarının şu anda Devlet Bakanlığı görevinde bulunduğunu hatırlatılması üzerine, Çakar şunları söyledi:

  ``Senaryo ile roman bir değil. Sayın Karakoyunlu romanını yazıyor. Romanla senaryo kesinlikle birbirine uymuyor. Yoksa sözümüzü kimseden esirgemeyiz. Romanda da aynı şeyler yazılmış olsa Sayın Karakoyunlu da bunu söylüyorsa onun için de aynı şeyi söyleriz. çifte standart olmaz.Türk Milleti`nin milli menfaatleri ve onuru her şeyin üstündedir. Bunun TRT Genel Müdürü, Bakanı, Cumhurbaşkanı olmaz. Devletin yönetiminde bulunan herkes öncelikle kanunların kendisine verdiği sorumluluğu yerine getirmesi lazım.``

  KARAKOYUNLU: HAVA ATMA BEYANI

  Karakoyunlu, filme ilişkin eleştirilere yönelik olarak şunları söyledi:

  ``Çakar kitabı okumamış, kitabı okuduysa da anlamamış. Belli ki, eline bir şey yazmış vermişler onu da doğru düzgün yazamamış... Türkçesi de fevkalade bozuk olduğu için anlaşılması da ne demek istediği de fevkalade zor...

  Söylediğinin filmle gerçekle uzaktan yakından alakası yok. Ne zaman hakkında ne mekan hakkında bir fikri var. Muhtemel ki yaşını bilmiyorum ama Çakar bunların cereyan ettiği tarihte henüz doğmamıştı.Ben bu olayların içinde yaşadım ve gözlemlerimi anlattım. Bu gözlemlerimle ilgili olarak bugün gazetede şöyle bir ifade var: Dönemin değerlerinin çok uzun araştırmalarla gerçekçi şekilde tespit edildiği tarzındaydı."

  Bu filmin TRT`de yayınlanmasının göreviyle uzaktan yakından ilgisi olmadığını bildiren Karakoyunlu, şunları kaydetti:

  ``Bu film TRT için yapıldığı zaman, Bakan bile değildim. Asıl önemli olan tarafı, Çakar`ın işini gücünü bırakıp bu işle ilgili yayın yapmış olması. Okuduğunu da anlamadığı için ne söylediği de belli olmadığı için, ortaya fevkalade gerçeklerden uzak, sadece şahsi olarak kendini tatmin etmek isteyen, biraz da hava atmaya yönelik bir beyanatı olmuş.

  Çakar`ın bu hassasiyetine ne açıdan teşekkür edeceğimi düşündüm... Vatanperverlik diyorsa evvela vatan tarifini yapsın da kimin perveri olduğunu biz beraber tayin edelim.``

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı