Gündem Haberleri

  Meclis'te gensoru haftası

  Hürriyet Haber
  25.11.2001 - 11:42 | Son Güncelleme:

  TBMM Genel Kurulu'nun bu haftaki gündeminde, Eski Bakan Koray Aydın hakkındaki soruşturma önergesi ile Devlet Bakanı Kemal Derviş'e yönelik gensoru önergesi var. Cumhurbaşkanı Sezer'in veto ettiği ve komisyonda değiştirilmeden yeniden kabul edilen Tütün Yasası da Genel Kurul'un gündemine geliyor.

  TBMM Genel Kurulu`nun 28 Kasım Çarşamba günü yapacağı toplantıda, AK Parti`nin, Eski Bayındırlık ve İskan Bakanı Koray Aydın hakkında verdiği Meclis Soruşturması Önergesi ele alınacak. AK Partili milletvekillerinin yanı sıra bazı bağımsız üyelerin de imzaladığı önergede, ``Bayındırlık ve İskan Bakanlığı yaptığı dönemde usulsüzlüklere ve suiistimallere yol açtığı ve göz yumduğu, bu hususlarla ilgili gerekli tedbirleri almayarak, görevini kötüye kullanması sebebiyle Türk Ceza Kanunu`nun 228, 230, 240 ve 346. maddelerini ihlal ettiğinden dolayı Koray Aydın hakkında Meclis Soruşturması açılmasını teklif ederiz`` görüşüne yer verildi.

  SP tarafından Devlet Bakanı Kemal Derviş`e yönelik olarak verilen gensoru önergesinin gündeme alınıp alınmamasına ilişkin görüşmeler de aynı gün yapılacak.

  Grup Başkanvekilleri Veysel Candan ve Ömer Vehbi Hatipoğlu`nun imzasını taşıyan gensoru önergesinde, tüm ekonomik göstergelerin Türkiye ekonomisinin kötüye gittiğini açıkça ortaya koyduğu kaydedildi. 2002 bütçesinin tam bir iflas bütçesi olduğu öne sürülen gensoru önergesinde, şunlar ifade edildi:

  ``13 Mart 2001 tarihinden bu yana Sayın Kemal Derviş, tek patron olarak ve Devlet Bakanı sıfatıyla ekonomi yönetiminin başında bulunmaktadır. 57. Hükümet ve hükümet ortaklarının parti grupları, kendisinin her istediğini yapmıştır. Öyle ki, TBMM`ye sevkedilen birçok yasa kamuoyunda (Derviş Yasası) olarak adlandırılmış ve Sayın Derviş`e ayak uyduramıyor gerekçesi ile bakanlar bile istifa ettirilmiştir. Bu nedenle bu çöküşün baş sorumlusu Sayın Kemal Derviş`tir.``

  OHAL GÖRÜŞMESİ

  TBMM Genel Kurulu`nda, 27 Kasım Salı günü de Olağanüstü Hal`in 55.kez uzatılmasına ilişkin Başbakanlık Tezkeresi ele alınacak. Tezkere Hakkari, Diyarbakır, Şırnak ve Tunceli`de uygulanmakta olan OHAL`in 30 Kasım`dan itibaren 4 ay süreyle uzatılmasını öngörüyor.

  Aynı gün SP Kütahya Milletvekili Ahmet Derin ve arkadaşları tarafından ``Yumurta Üreticilerinin Sorunlarını Araştırarak Alınması Gereken Tedbirlerin belirlenmesi amacıyla kurulan Araştırma Komisyonu raporu da görüşülecek.

  Bu arada, henüz kesinleşmemekle birlikte Türk Medeni Kanunun yürürlüğüne ilişkin tasarı ile ölüm oruçlarını teşvik edenlere ceza getiren tasarı ya da Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer`in veto ettiği, Plan ve Bütçe Komisyonu`nda değiştirilmeden kabul edilen Tütün Yasası`nın Genel Kurul gündemine getirilmesi bekleniyor.

  TBMM`nin bu haftaki çalışma saatlerinin de Danışma Kurulu`nun gündemine getirilmesi bekleniyor. İktidar partilerinin, Genel Kurul`unhafta boyunca 12.00-16.00 saatleri arasında çalışmasını önereceği öğrenildi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı