Gündem Haberleri

  Meclis'te 'ebeler' tartışması

  Hacer BOYACIOĞLU/ANKARA
  29.01.2015 - 15:31 | Son Güncelleme:

  TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'na ebelerle ilgili renkli diyaloglar damgasını vurdu.

  Torba yasa teklifinin ilk maddesinde yer alan ebelerle ilgili düzenleme, komisyonun muhalefet üyelerinin tepkisini çekti. Üyeler, "Ben ebelikle ilgili hiç ders almadım." "Tabipler Birliği'nin ebelerle ilgili uzmanlığı yok, bizim var mı", "Bize dokuz doğurttunuz" sözleriyle maddeye itirazlarını dile getirdi. Plan ve Bütçe Komisyonu'ndaki ebelikle ilgili renkli diyaloglar şöyle oldu:

  HDP Hakkari Milletvekili Adil Zozani: Ebelerle ilgili madde niye bize geliyor, bizim ne ilgimiz var? Meslek odalarını çağırın.

  Komisyon Başkanı Recai Berber: Ebeler Türk Tabipleri Birliği bünyesinde örgütlü olmadıkları için çağrılmamışlar.

  CHP İstanbul Milletvekili Aydın Ayaydın: Biz Plan ve Bütçe Komisyonu olarak ebeler konusunda uzmanız, Tabipler Birliği değil. Öyle mi? Ebelerle ilgili tek bildiğim doğum yaptırırlar. Bir kadın doğumcu arkadaşım 'onlar doğurtur, biz parasını alırız' demişti. Ben ebelikle ilgili hiç ders almadım. Siz aldınız mı?

  CHP Ankara Milletvekili Bülent Kuşoğlu: Bu maddeyle bize dokuz doğurttunuz.

  CHP İzmir Milletvekili Rahmi Aşkın Türeli: Bu konuda tek bildiğimiz hepimizi doğurtan birer ebenin olduğu. Bu kadar...

  "Hani uzman değildiniz"

  (HDP Hakkari Milletvekili Adil Zozani'nin köylerde yaşlı insanların ebelik yaptığını söylemesi üzerine) AK Parti Ankara Milletvekili Cevdet Erdöl: Hani anlamıyordunuz, ebe uzmanı oldunuz...

  (AK Partili üyelerin söz istemesi üzerine) HDP Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan: Anlatın anlatın, çocukları leyleklerin getirdiğini de anlatın....

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı