Gündem Haberleri

  Meclis'te Atatürk kavgası

  A.A
  05.05.2010 - 14:59 | Son Güncelleme:

  TBMM Genel Kurulu’nda Anayasa değişikliği teklifinin 2.tur görüşmeleri devam ederken AK Parti ve CHP’li milletvekilleri arasında Atatürk tartışması yaşandı. Gerilimin yükselmesi üzerine TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin birleşime ara verdi. Ancak arada da AK Parti ve CHP’li milletvekilleri arasında tartışmalar devam etti. TBMM Başkanı, milletvekillerini sıkı sık masaya vurarak uyardı.

  TBMM'DEKİ GERGİNLİKTEN KARELER

  TBMM Genel Kurulunda, Anayasa değişikliği  teklifinin 2. tur görüşmelerinde, “Hitler benzetmesi” konusunda, AK Parti  milletvekilleri ile CHP milletvekilleri arasında tartışma yaşandı.

  Genel Kurulda, 20. madde ile ilgili değişiklik önergesi üzerinde söz alan  CHP Malatya Milletvekili Mevlüt Aslanoğlu, “İnönü'yü dünyanın en faşist insanına  benzetiyorsunuz. Yakışmıyor” dedi. Ölmüş bir insanın arkasından konuşmanın günah  olduğunu belirten Aslanoğlu, bir zalime benzetmenin, daha büyük bir günah  olduğunu ifade etti.

  Dünyanın başka bir yerinde, kurtuluş mücadelesi vermiş insan hakkında  böyle benzetmelerin yapılamayacağını anlatan Aslanoğlu, “Bu durum geleneğe,  göreneğe de ihanettir. Ölünün arkasından konuşmak ayıptır. Hele ki böylesine  dürüst ve namuslu bir insan hakkında bu şekilde söz edilmesi, bizi içimizden  vurdu” diye konuştu.

  Aslanoğlu'nun konuşması sırasında, AK Parti ve CHP sıralarından  karşılıklı laf atıldı.

  “BİR TEK MİLLİ KAHRAMANIMIZ VAR”

  Sataşma gerekçesiyle söz alan AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş  ise CHP Genel Başkanı Deniz Baykal ve partinin sözcülerinin, değişiklik teklifi  ile ilgili çalışmayı alkışlamak yerine, sürekli “dikta rejimi” değerlendirmesi  yaptığını söyledi.

  Baykal'ın, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ı Hitler'e benzettiğini ifade  eden Elitaş, bunun üzerine Erdoğan'ın da “önce kendi geçmişinle hesaplaş ona  göre gel” dediğini anımsattı. İsmet İnönü'nün bir siyasi partinin genel  başkanlığını yaptığını, bu nedenle eleştirilebileceğini kaydeden Elitaş, şöyle  devam etti:
  “Atatürk'ü Koruma Kanunu, 1951 yılında çıktı. Atatürk'ü, Atatürk'ün  resimlerini indiren CHP'den korumak üzere çıkarıldı bu kanun. Meclis tutanakları  elimde. Muhalefet şerhi bile koymuşlar, 'Atatürk de sıradan vatandaştır. Onun da  hiç bir Türk vatandaşından farklı özelliği yoktur' diye. Bizim bir tek milli  kahramanımız var, o da Ulu Önder Atatürk.”

  “ÖYLE BİR GAF YAPTI Kİ”

  CHP Grup Başkanvekili Kemal Kılıçdaroğlu de söz alarak şunları söyledi:
  “Gönül isterdi ki kendi tarihimizi iyi bilelim, tarihimize ve  büyüklerimize sahip çıkalım. Sayın Başbakan, öyle bir gaf yaptı ki dünyada örneği  olmayan, hiç bir siyasetçinin ağzına dahi alamayacağı bir laf etti. İsmet İnönü,  Kazım Karabekir, Mustafa Kemal Atatürk'ü, sevelim ya da sevmeyelim, her insan şu  ya da bu şekilde eleştirilebilir. Ama dünyanın bir canisi ile hiç kimseyi  karşılaştıramayız.
  Birileri eğer bunu yapıyorsa, biz o insanları da eleştirmiyoruz. Çünkü, o  insanlar zavallı insanlardır. Zavallı insanlar eleştirilmez. Lütfen kendi  tarihinize sahip çıkın.”

  CHP Samsun Milletvekili Haluk Koç da Atatürk'ü Koruma Kanunu'nun çıkış  nedeninin, Elitaş'ın anlattığı gibi olmadığını söyledi. Koç, o yıllarda,  Cumhuriyet öncesi kimliklerine geçmek isteyenlerin sistemli bir saldırıya  giriştiğini, Demokrat Parti'nin de aslında kendini güvenceye almak için böyle bu  kanunu çıkarma gereğini duyduğunu savundu. Koç, “Atatürk'e sövmek istiyorlar da  dilleri varmıyor” dedi.

  Konuşmaların ardından AK Parti ile CHP milletvekilleri arasında tartışma  yaşandı. Her iki partinin bazı milletvekilleri, birbirlerinin üzerine yürüdü.  Tartışmanın devam etmesi üzerine TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin, oturuma ara  verdi. Tartışma verilen arada da devam etti.

  CHP Ankara Milletvekili Nesrin Baytok, “Ölmüş bir insanın arkasından  neden böyle konuşuyorsunuz?” diye bağırarak AK Parti milletvekillerine tepki  gösterdi.
  Birbirlerinin üzerine yürüyen her iki partinin milletvekilleri, araya  giren grup başkanvekilleri ve diğer milletvekillerince sakinleştirilmeye  çalışıldı.

   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı