GeriGündem Meclis'i yoğun bir hafta bekliyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Meclis'i yoğun bir hafta bekliyor

TBMM, yoğun bir haftaya giriyor. Meclis, Anayasa değişiklik teklifinin de yer aldığı programını yetiştirmek için geceleri de çalışacak.

Meclis'teki yoğun hafta, 25 Ekim Salı günü başlayacak. Genel Kurul'da, CHP'nin, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Maliye Bakanı Kemal Unakıtan ve Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım'ın, Galataport ve Kuşadası Limanı ihaleleri ile Tüpraş'ın yüzde 14.76'lık hissesinin satışında, “ihaleye fesat karıştırdıkları, görevi kötüye kullandıkları ve kamuyu zarara uğrattıkları” gerekçesiyle verilen önergenin gündeme alınıp alınmayacağına ilişkin görüşmeler yapılacak.

Daha sonra, Anayasanın 5 maddesinde değişiklik öngören teklif ele alınarak, ilk tur oylamalar yapılacak. Teklif, yeni bütçe kapsamı doğrultusunda Anayasanın ilgili maddelerinde değişiklik içeriyor. Genel Kurul, iftardan sonra da mesaisine devam edecek ve saat 24.00'e kadar çalışacak.

TBMM Genel Kurulu'nda 26 Ekim Çarşamba ve 27 Ekim Perşembe günü Kamu Alacaklarının Tahsili ve Terkine İlişkin Yasa Tasarısı ele alınacak. Genel Kurul, her iki gün de 13.00-24.00 saatleri arasında çalışacak.

Meclis, bu hafta 28 Ekim Cuma günü de çalışmaya devam edecek. Anayasa değişiklik teklifinin 2. tur oylaması için 14.00'de toplanacak Genel Kurul, görüşmelerin bitimine kadar çalışmalarını sürdürecek.

BÜTÇE KOMİSYONA SUNULUYOR

Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, 2006 yılı bütçesini, 28 Ekim Cuma günü TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'na sunacak.

Bütçenin görüşülmesine, Ramazan Bayramı'ndan sonra başlanacak.

KOMİSYONLAR

TBMM'deki ihtisas komisyonları da çalışmalarını sürdürecek.

Plan ve Bütçe Komisyonu, Kamu Mali Yönetimi ve Kontrol Kanununda Değişiklik Öngören Yasa Tasarısı'nı, 26 Ekim Çarşamba günü ele alacak.

Adalet Komisyonu, bu yasama yılındaki ilk toplantısını 26 Ekim Çarşamba günü yapacak. Komisyon, Kaçakçılıkla Mücadele Kanunu ve Türk Parasının Kıymetini Koruma Hakkında Kanun'da değişiklik yapan yasa tasarıları, patent hakları, endüstriyel tasarımlar ve coğrafi işaretlerin korunması hakkında KHK'lerde değişiklik içeren yasa tasarısı ile Uluslararası Çocuk Kaçırmanın Hukuki Veçhelerine Dair Kanun Tasarısı'nı ele alacak.

Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu, 27 Ekim Perşembe günü, Tarım Kanunu Tasarısı'nı görüşecek.

TBMM Hesaplarını İnceleme Komisyonu, 26 Ekim Çarşamba günü TBMM ve Sayıştay'ın 2004 yılı kesin hesaplarını inceleyecek.

KİT Komisyonu, denetimlerini bu hafta da sürdürecek. Komisyon, 25 Ekim Salı günü TİKA, 26 Ekim Çarşamba günü Türkiye Demir ve Çelik İşletmeleri, 27 Ekim Perşembe günü ise Küçük ve Orta Ölçekli Sanayii Geliştirme ve Destek Dairesi Başkanlığı ile Doğusan Boru Sanayii ve Ticaret A.Ş'nin hesaplarını ele alacak.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle