Gündem Haberleri

  Meclis'i Annan ikna edecek

  ANKA
  27.08.2006 - 14:55 | Son Güncelleme:

  Lübnan barış gücüne asker göndermeye hazırlanan Hükümet, Meclis’i BM Genel Sekreteri Kofi Annan ile ikna etme formülünü değerlendiriyor. 6 Eylül 2006 tarihinde Türkiye’yi ziyaret edecek olan Kofi Annan’ın TBMM Genel Kurulu’nda da bir konuşma yapması konusunda çalışmalar yapıldığı, böylece Lübnan tezkeresinin onaylanmasının yolunun açılmasının hedeflendiği öğrenildi.

  Hükümet, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer’in “Lübnan’a asker gönderilmesine karşıyım” açıklaması üzerine alevlenen BM Gücü’ne Türk askeri katkısı tartışmalarına nasıl nokta koyulacağına ilişkin arayışlarını sürdürüyor. BM Genel Sekreteri Kofi Annan’ın Türkiye’ye gerçekleştireceği ziyaret ise bu çerçevede kritik önem taşıyor.

  Edinilen bilgilere göre Hükümet, Annan’ın Lübnan’a destek beklentisini doğrudan Türk milletvekillerine aktarabilmesi için 6 Eylül’de TBMM’yi toplamayı planlıyor. Annan’ın Genel Kurul’da bir konuşma yapmasının bu süreci olumlu yönde etkileyebileceği değerlendirmesini yapan Hükümet, BM Genel Sekreteri’nin Türk askerinin Hizbullah ile karşı karşıya getirilmeyeceği yönündeki güvencesini de milletvekillerine aktarabileceği kaydedildi.

  TBMM kaynakları bu konu hakkında kendilerine bilgi iletilmediğini söylerken Hükümetin yarın gerçekleştirilecek Bakanlar Kurulu’nda karar aldıktan sonra konunun AKP Merkez Yürütme Kurulu’nda ele alınabileceği belirtildi.

  ANKARA’DAN KATKI BEKLENİYOR

  Ankara’ya Lübnan’daki barış BM gücü UNIFIL’e katkı verilmesi yönünde beklentilerin yoğun bir şekilde aktarıldığı öğrenildi. ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice’nin Dışişleri Bakanı Abdullah Gül’ü arayarak, “BM kararı çıktı, şimdi katkınızı bekliyoruz” dediği ve Washington’un ABD’nin bu telefon görüşmesinin ardından Ankara’daki karar alma sürecini yakından takip ettiği belirtildi.

  Bir süre önce Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ı arayan Fransa Cumhurbaşkanı Jacques Chirac’ın da “Lübnan’da istikrarın sağlanması için Müslüman ülkelerden de sorumluluğun paylaşılmasını bekliyoruz” diyerek Türkiye’nin yanısıra diğer Müslüman nüfuslu ülkelerin katkı vermesini sağlamaya dönük yardım istediği öğrenildi.

  İsrail’in, Dışişleri Bakanı Abdullah Gül’ün ziyareti sırasında ise “Ülkemizi tanımayan Müslüman ülkelerin asker göndermesini kabul edemeyiz” derken, Kırgızistan, Kazakistan, Ürdün, Mısır, Fas gibi “ilişkisi” bulunan ülkelerden askerlerin gelebileceği sinyalini verdiği öğrenildi. Türkiye’nin de bu ülkeler ile istişarelerde bulunduğu belirtildi.
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı