GeriGündem Meclis'e ‘Deniz’ler ölmesin yasası
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Meclis'e ‘Deniz’ler ölmesin yasası

CHP, idam cezasını onaylayan 2 Mayıs 1972 tarihli yasanın yürürlükten kaldırılması için yasa tasarısı hazırladı. Deniz Gezmiş, Hüseyin İnan ve Yusuf Aslan'ın da bu yasayla idam edildiği, yasanın 1984'ten beri uygulanmadığı vurgulanarak, bir daha idamların yaşanmaması için bu yasanın kaldırılması istendi.

CHP milletvekillerinin hazırladığı Deniz Gezmiş, Hüseyin İnan ve Yusuf Aslan'ın idam cezasını onaylayan 2 Mayıs 1972 tarihli yasanın yürürlükten kaldırılmasını öngören yasa tasarısı, TBMM Başkanlığı'na sunuldu. Tasarının gerekçesinde, bu kararı alanların bile bugün pişman olduğu vurgulandı.

Yasa tasarısı CHP Milletvekilleri Sabri Ergül, Ahmet Güryüz Ketenci, Ercan Karakaş, Aydın Güven Gürkan, Algan Hacaloğlu, Seyfi Oktay, Fikri Sağlar ve Ahmet Küçük'ün imzalarını taşıyor. Tasarı, CHP TBMM Grup Başkanvekilliği'nce, 23 Nisan 1998 tarih ve 114 sayılı kararla onaylandı.

İADE-İ İTİBAR DEĞİL

Gerekçede, Gezmiş, İnan ve Aslan için bir iade-i itibar talebinde bulunulmaması dikkat çekti. Ergül, bu konuda şunları söyledi:

‘‘Bu üç genç, ideal duygularla ve gençlik heyecanlarıyla güzel bir Türkiye düşlediler. Mücadele yöntemlerini tartışabilir, katılır veya katılmayız ama onlar inançlıydı. Hiçbir özel çıkar beklemeden inançları doğrultusunda Türkiye için uğraştılar. İdam edilmeleri çok yanlış olmuş, kamu vicdanını yaralamıştır. Aradan çeyrek yüzyıl geçtikten sonra, idamların yanlış olduğunu, idama karar verenler ve isteyenler bile kabul ediyor.’’

Tasarının gerekçesinde şu görüşlere yer verildi:

‘‘TBMM'ce verilen bu idamı onaylama kararı, toplum vicdanını yaralayan kararların başında gelmektedir. Bu kararı onaylatanlar dahi bugün, yapılanın yanlış olduğunu açık yüreklilikle söylemektedirler. Bu değerlendirmelerin tarih önünde tescil edilmesi, geleceğe de ışık tutacak bir davranış olacaktır.’’Yorumları Göster
Yorumları Gizle