GeriGündem Meclis’ten erken açılış denemesi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  2
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Meclis’ten erken açılış denemesi

CHP’nin terörü görüşmek için olağanüstü toplantıya çağırdığı TBMM, bugün saat 15.00’te açılacak. Toplantı yeter sayısına ulaşmak için ANAP-DYP-SHP’nin desteği yetmiyor. 7 bağımsız vekilden biri destek verirse toplantı yapılabilecek.

TBMM Genel Kurulu, 1 Ekim’de başlayacak yeni yasama dönemine 12 gün kala, CHP’nin talebi üzerine bugün olağanüstü toplanıyor. AKP, ‘Genel Kurulu’un toplanmasını sağlarlarsa, gelir görüşlerimizi söyleriz’ yaklaşımı nedeniyle genel görüşme açılabilmesi toplantı yeter sayısının bulunmasına bağlı olacak.

MUHALİF DESTEK

CHP’nin girişimine muhalefet partilerinden olumlu yanıt geldi. Bugün saat 15.00’te açılacak Genel Kurul’a ANAP, DYP ve SHP tam kadro katılacaklarını açıkladılar. Muhalefet bloğunun tam kadro ‘terör’ oturumuna katılması durumunda, toplantı yeter sayısı için gerekli 184’e bir eksik kalıyor. Toplantı ancak 7 bağımsız milletvekilinden katılım olması durumunda yapılabilecek.

TERÖR UYARISI

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal başta olmak üzere 123 imzayla olağanüstü toplantı için yapılan başvurusunun gerekçesinde ‘terör olaylarının her an Anadolu’ya sıçrayabileceği’ uyarısı yapıldı. Gerekçede şöyle denildi:

KİTLESEL ÇATIŞMA

‘Başbakan’ın yeni açılım olarak değerlendirilen girişimlerinin ardından da terör olayları ivme kazanarak devam etmiştir. Yeni açılım olarak adlandırılan girişimler, terör örgütünün karar mekanizmasını meşrulaştırma ve muhatap aldırmaya çaba gösterenleri yüreklendirmiştir. Yeni süreçte terör, silahlı bir çatışma olmaktan, kitlesel bir çatışma olmaya doğru taşınmak istenmektedir.

ÖNÜNE GEÇMEK İÇİN

Tüm toplumu tedirgin eden terör olayları Anadolu’ya her an sıçrayabilecek ve bir çatışma ortamına yön verebilecek noktaya ulaşmıştır. Bu nedenlerle, terörün ortaya çıkarabileceği toplumsal olayların önüne geçebilecek önlemlerin bir genel görüşme ile TBMM’de ivedi olarak değerlendirilmesi gerekmektedir.’

Mikrofon solcuları

AKP Genel Başkan Yardımcısı Akif Gülle, CHP’nin terör olaylarını görüşmek için Meclis’i olağanüstü toplantıya çağırmasını sert bir dille eleştirdi. CHP’yi ‘evlere şenlik ana muhalefet partisi’ olarak niteleyen Akif Gülle, şöyle konuştu: ‘Bir zamanlar ‘salon sosyalistleri’ vardı, şimdi de ‘sadece mikrofon sosyal demokratları’ var. Yaz sezonunda halkın arasına karışmayan, dertlerini dinlemeyen, sadece Ankara’dan bir mikrofon gibi konuşmayı adet haline getiren siyasi partilerin varolması ülkemiz adına bir talihsizlik. Belki de tüm Türkiye’de yaptığımız çalışmaları görünce rahatsız olacakları için gitmediler. Bunları görme imkanını kendilerinden esirgeyenlerin sadece Ankara’da konuşmalarını ciddiye almamız sözkonusu olamaz.’

Yorumları Göster
Yorumları Gizle