Gündem Haberleri

  Meclis’te 'müsait' tartışması

  Turan YILMAZ/ANKARA
  11.03.2015 - 01:24 | Son Güncelleme:

  TÜRK Dil Kurumu’nın (TDK) web sitesindeki sözlüğünde “müsait” kelimesinin “Flört etmeye hazır olan, kolayca flört edebilen (kadın)” olarak tanımlanmasına AK Parti’den de tepki geldi. Grup Başkanvekili Naci Bostancı bu ifadeyi, “kadını hakir gören, aşağılayan anlayışın, zihnin uzantısı” diye niteledi.

  CİNSEL SÖMÜRÜYE AÇIK SÖYLEM

  TDK’nın “müsait” tanımı, Meclis Genel Kurulu’nda dünkü iç güvenlik paketinin görüşmelerinde tartışma konusu oldu. HDP İstanbul Milletvekili Levent Tüzel, “Bu iktidarın zihniyeti bakıyoruz TDK’da karşımıza çıkıyor. Bugün sosyal medya âdeta çalkalandı. TDK’da ‘müsait’ kavramının karşılığı, parantez içerisinde ‘kadın’ diyor ve ‘Flört etmeye müsait’ diyerek bir kez daha kadını hakir gören, aşağılayan, eşitsizliğinin üzerine vurgu yapan, cinsiyetçi sömürüye açık bir söylem.

  Meclis’te müsait tartışması

  KADINI AŞAĞILAYAN İFADE

  AK Parti Grup Başkanvekili Bostancı da, “Bu ifade kadını hakir gören, kadını aşağılayan tavrın, anlayışın, zihnin uzantısı olan bir ifade ve Türk diline ilişkin bir kamusta olmaması gereken bir cümle. Levent Beye de, bunu sosyal medyada dile getiren arkadaşlara da çok teşekkür ediyorum. Kadının toplumsal hayata katılması ve fırsat eşitliğinin sağlanması konusunda modern hayatının sunduğu imkânlar var; şehirleşme, sanayileşme, toplumsal dönüşüm. Bütün bu gelişmeler aynı zamanda kadının rolünü, statüsünü, toplumsal hayattaki yerini radikal bir şekilde geçmişe göre dönüştürüyor. Hepimiz aslında o modernlik dalgası üzerinde şekilleniyoruz, siyasetler farklı olabilir ama bazı konuların ortak olduğu kanaatindeyim” dedi.

  MÜSAİT ERKEĞE NE DİYECEĞİZ?

  MHP Grup Başkanvekili Yusuf Halaçoğlu da, Dil Kurumunun yaptığını savunmak mümkün değil. Pekâlâ, bu açıdan bakacak olursak flört etmeye müsait erkekler için ne diyeceğiz? Neden örnek olarak o yazılmamış? Yani onların hakkı var da ötekilerin hakkı yok anlamında mı getiriliyor? Böyle bir şey söz konusu olmaz. Hepimizin bir ahlaki düzeni varsa, değeri varsa bu değer üzerinden kadını kimsenin aşağılamaması gerekir” derken, oturumu yöneten Başkanvekili Meral Akşener de, “Hadi bakalım iman tazeledik kadın konusunda. Ne kadar var, dört hafta mı var tatil olmaya? Ben de dört hafta boyunca her bir adamın ağzından çıkanı kontrol edeceğim” dedi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı