Gündem Haberleri

  Meclis’te ‘Filistin takası’ yorumları

  Hürriyet Haber
  19.10.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  İsrail ile Filistin arasındaki takasta Türkiye’ye gönderilmeleri beklenen Filistinli tutuklularla ilgili partilerden farklı değerlendirmeler geldi.

  Siyasilerin düşünceleri şöyle:
  Bireysel tercih
  AK Parti İstanbul Milletvekili Mustafa Ataş:
  Ben olaya insan hakları, bireysel tercih noktasında bakıyorum, ideolojik olarak bakmıyorum. Türkiye’ye gelmek yönünde kendilerinin bir arzusu varsa gelebilirler tabii. Aynı şey Türkiye’den bir vatandaşımızın bir başka ülkede yaşamak gibi bir arzusu varsa bizim mani olmamız mı gerekir, o onun kendi bireysel tercihidir.

  Onur duyarız
  AK Parti Adıyaman Milletvekili Mehmet Metiner:
  Filistin davasında yüksek düzeyde duyarlılığı olan bir partiyiz, hükümetiz. Sayın Başbakanımız da ‘One minute’ diyerek hem İsrail’in durması gereken yeri, hem de bizim savunmamız gereken pozisyonu çok net bir biçimde ortaya koymuştur. Filistin sorununun çözümüne katkı sağlayacak her adım bizim için önemlidir, içinde oluruz, sadece insan hakları açısından bakmıyoruz. Filistin aynı zamanda bizim yürek coğrafyamızın bir parçasıdır. Gelecek kardeşlerimizi de kendi ülkemizin vatandaşları gibi kucaklamaktan, ağırlamaktan onur duyarız.

  Barışa hizmet
  CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu:
  HAMAS’lıların Türkiye’ye gönderilmesine olumlu bakıyorum. Barışa hizmet edecekse, bu tür durumlarda evsahipliği yapmak iyidir. Bence olaya bu yönden bakmak gerekir.

  Karşımıza ne çıkacak
  MHP Erzurum Milletvekili Oktay Öztürk:
  Tabii ki kendi evimizin içini rahatlattıktan sonra bir insanlık borcudur başkalarına, mazluma yardım etmek. Ama biz öylesine dışarıya açılmışız ki, kendi içimizdeki sıkıntıları unutuyoruz. Dışarıda bize iyi hoş desinler diye her şeyimizi bol keseden harcıyoruz. Başbakan’ın kucağında yalnızca bu ülkenin mazlumlarının yeri yok. Dışımızdaki her ülkenin mazlumlarının yeri var. Şimdi zamanlaması değil. İsrail kendi başındaki belayı bizim başımıza sarmaya çalışıyor. Yarın bunlarla ilgili olarak neler gelecek karşımıza onu bilmiyoruz.

  Çifte standart var
  BDP Grup Başkanvekili Hasip Kaplan:
  Pazarlıkların içinde bizzat Başbakan var. HAMAS üyelerinin Türkiye’ye getirilmesi Başbakan’ın oluru olmadan olmaz. HAMAS uluslararası terör örgütleri listesinin başında yer alıyor. Başbakan onlar için ‘Özgürlük savaşçıları’ diyor ama ülkesinde aynı konumda olanlara terörist diyor. Başbakan çifte standart uyguluyor, iki yüzlü davranıyor. Ülkesinde bütün seçilmişler gözaltına alınıyor, kendi ülkesinde askerler esir düşüyor, onlar için kılını kıpırdatmıyor. Onun için Türkiye’deki Mehmetçiğin değeri yok. Başbakan bir gün olsun kaçırılan askerlerden söz etmedi, onların isimlerini ağzına almadı. İsrail’in bir askerine verdiği değerden, gösterdiği çabadan ders alıp utanmalı.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı