Gündem Haberleri

  Meclis’te ‘bayan’ ‘kadın’ oldu

  ANKARA
  07.10.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  TBMM Anayasa Komisyonu’nda dün kadın milletvekillerinin Meclis’te pantolon giymesini sağlayan içtüzük değişikliği kabul edildi.

  ‘Bayan’ kelimesi de ‘kadın’ olarak değiştirildi. Kıyafetle ilgili madde, “Genel Kurul salonlarında yer alan milletvekilleri, bakanlar, TBMM teşkilatı memurları ve diğer kamu personelinden erkekler ceket ile pantolon giyer ve kravat takar, kadınlar ise tayyör veya ceket ve pantolon giyerler” diye değiştirildi.

  KADIN milletvekillerinin Genel Kurul Salonu’nda pantolon giyebilmesini sağlayan içtüzük değişikliği Anayasa Komisyonu’nda kabul edildi. “Bayan” kelimesi de “kadın” olarak değiştirildi. TBMM Anayasa Komisyonu dün kadın milletvekillerinin Meclis’te pantolon giymesine olanak sağlayan içtüzük değişikliğini kabul etti. Görüşmeler sonucunda kıyafetle ilgili madde “Genel Kurul salonlarında yer alan milletvekilleri, bakanlar, TBMM teşkilatı memurları ve diğer kamu personelinden erkekler ceket ile pantolon giyer ve kravat takar, kadınlar ise tayyör veya ceket ve pantolon giyerler” şeklinde değiştirildi. Başkan Burhan Kuzu, mevcut içtüzük de “Erkekler ceket giyer kravat takar” ifadesine “pantolonu” da ekletti. Kuzu, “Erkek için de pantolonu unutmuşuz” diye espri yaptı. Toplantıda, “türban sorunu” da gündeme getirildi. MHP Genel Başkan Yardımcısı Faruk Bal “başörtüsü” düzenlemesi isteğini gündeme getirdi. Komisyon Başkanvekili AK Partili Mustafa Şentop da, kıyafetteki düzenlemelerin 12 Mart’ın ürünü olduğunu vurgulayarak, şöyle konuştu: “1986’nın sonunda Kenan Evren’in Çukurova Üniversitesi’nde yaptığı bir konuşma ile üniversitelerde başörtüsü sorunu ciddi olarak başlamıştır. Türkiye’de insanların kılık kıyafetine karışılmadığı bir ülke olunması temennisini dile getiriyorum. İnşallah önümüzdeki dönemlerde bu çalışmaları başlatırız.”

  Pavey: Uzlaşmayı düşünemezdim

  CHP İstanbul Milletvekili Şafak Pavey, Meclis Anayasa Komisyonu’nda kadın milletvekillerinin pantolon giymesine olanak tanıyan teklifin geçmesine, “Gecikmiş bir uygulamadır, buna bir şekilde vesile olduysam ne mutlu bana. Böyle bir uzlaşmayı benim protez bacağım da düşünemezdi. Buna benim protez bacağım vesile olduysa ki, böyle görünüyor mutluluk duydum” dedi. Teklifin kabul edilmesi nedeniyle TBMM’de basın toplantısı düzenleyen Pavey, daha önceki işyerlerinde etek de giydiğini pantolon da giydiğini, savaş alanlarında da çalıştığını, Cumhurbaşkanlığı saray ortamlarında da bulunduğunu belirtti. “Hiçbir zaman bacağımdan gocunmadım, bu benim engelim ya da nasıl tarif ediyorsanız odur” diyen Pavey, şöyle devam etti: “Ama bu fotoğraf benim hem memnun etti, uzlaşma alanı olması bana umut verdi. Anayasa Komisyonu’nda ve Uzlaşma Komisyonu’nda inanılmaz derin konularla karşılaşılacak, umuyorum bu onun için iyi bir sembol olmuştur. Umarım her konuda böyle olur.”
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı