Gündem Haberleri

  Meclis takvimi uyarısı

  ANKA
  04.10.2008 - 00:00 | Son Güncelleme:

  MHP Grup Başkanvekili Şandır, TBMM’nin yeni çalışma yılında AKP yüzünden yasama kalitesizliği yaşanacağını söyledi.

  Şandır, takvime göre 1 ayda 50 kanun tasarısının yasalaştırılacağını belirterek, "Bunlar arasında 1540 maddelik Türk Ticaret Kanunu da var. Sürekli içtüzük ihlalleri oluyor. Yanlışlıklar yine Meclis’e getiriliyor" dedi.

  TBMM 7 Ekim Salı gününden itibaren yoğun bir tempoyla çalışmaya hazırlanıyor. Meclis’in yeni yasama yılındaki ilk önemli gündem maddesi ise 8 Ekim Çarşamba günü görüşülmesi beklenen TSK’nın Sınır Ötesi Harekát ile ilgili izninin 1 yıl daha uzatılmasını öngören Başbakanlık tezkeresi oluşturacak. AKP, başta tezkere olmak üzere ekim ayı boyunca görüşülmesini planladığı tasarı ve tekliflerle ilgili Meclis’te grubu bulunan siyasi partilere taslak takvim önerisi götürürken, MHP’den AKP’nin çalışma takvimine eleştiri geldi. MHP Grup Başkanvekili Mehmet Şandır, Meclis komisyonları ve genel kurul gündemini belirleme hakkının iktidara ait olduğunu, öncelikleri hükümetin belirleyeceğini belirterek, "Ancak AKP’nin izlediği politikalar nedeniyle Türkiye 23. yasama döneminde adeta yasama kalitesizliği yaşıyor" dedi. Meclis’te 23. dönemde sürekli değişiklik kanunlarının görüşüldüğünü, aynı kanunun üst üste 3-4 kez değiştirildiğini vurgulayan Şandır, "AKP grup yönetiminin izlediği politika nedeniyle sürekli içtüzük ihlal ediliyor, yanlış kanunlar çıkartılıyor. Yapılan yanlışlıklar yeniden kanun tasarısı olarak Meclis’e getirilerek düzeltilmek isteniyor. Bunlar AKP döneminde sık sık yaşanıyor" diye konuştu.

  Bir ayda 50 kanun tasarısı

  İktidarın siyasi partilerin görüşüne sunduğu taslak takvimde 6 Kasım’a kadar 50 kanun tasarısının yasalaştırılmasının öngörüldüğünü hatırlatan Şandır, bunlar arasında 1540 maddelik 52 bölüm halinde görüşülecek olan Türk Ticaret Kanunu tasarısının da bulunduğunu söyledi. Şandır, şöyle konuştu: "1 aylık sürede 50 tasarının yasalaştırılması öngörülüyor. Ki bunların arasında oldukça zaman alacak Türk Ticaret Kanunu tasarısı da bulunuyor. Öyle görünüyor ki AKP grup yönetimi geçen dönemdeki hatalarından ders almamış, aynı hataları, yeni yasama yılında da tekrarlayacak. AKP grup yönetimi Meclis Genel Kurulu’nu huzurlu ve verimli çalıştırmakla sorumludur. Ancak getirilen takvim, yeni dönemde de Meclis’in huzurlu ve verimli çalışamayacağının göstergesi."  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı