Gündem Haberleri

  Meclis olağanüstü toplanamadı

  Aysel ALP / TBMM'DEN BİLDİRİYOR
  14.08.2012 - 15:19 | Son Güncelleme:

  TBMM Genel Kurulu, terör olayları ve Suriye'deki gelişmeleri değerlendirmek üzere CHP'nin TBMM Başkanlığı'na yaptığı başvuru üzerine bugün saat 15.00'te olağanüstü toplandı. Ancak yeterli çoğunluk sağlanamadığı için birleşim kapatıldı. Bu sırada CHP sıralarındaki vekiller, yazdıkları pankartları kameralara gösterdi.

  Meclis'in toplantı yapabilmesi için 184 vekilin olması gerekiyordu. AK Parti ve MHP'li vekiller Meclis'e gelmeyeceğini daha önce ilan etmişti.

  MECLİS OLAĞANÜSTÜ TOPLANDI / FOTO GALERİ

  CHP'li vekillerle birlikte 10 BDP'li vekil de TBMM'de yerini aldı.

  TBMM Başkanvekili Sadık Yakut, saat 15.00'te birleşimi açarak, yoklama için 5 dakika süre verdi.

  Brileşimin açılmasının ardından CHP Grup Başkanvekili Muharrem İnce, Yakut'la tartıştı. CHP'li İnce yerinden kalkarak, Yakut'un tutumu hakkında söz istedi. TBMM Başkanvekili Yakut, yoklamayı başlattığını dile getirerek, “Siz konuşun” dedi.

  CHP'Lİ İNCE İLE TBMM BAŞKANVEKİLİ YAKUT TARTIŞTI

  CHP'li İnce, ayağa kalkarak, daha önceki bazı birleşimlerde yoklama yapılmadan Genel Kurul'un açıldığını ifade ederek, “8 milletvekili, Başbakan'ın 'devlet içinde devlet' dediği özel mahkemeler tarafından tutuklu. 1 milletvekili PKK'nın tutsağı, böyle bir durumda siz ne hakla yoklama yapıyorsunuz, milletvekilleri özgür iradeleriyle buraya gelebiliyor mu da yoklama yapıyorsunuz? Meclis Başkanı, özel yetkili mahkemelere, 'Meclis'in mesajını alın' dedi, o mesajı mahkemeler almadı. Meclis Başkanı televizyonlara çıkıp, 'ben gereğini yaptım, yazıları yazdım' demekle evrak memurluğu yapmıştır. Bugün, evrak memurunun nöbetçisi olarak, evrak memurunun vekili olarak, siz de yoklamadan evrak memurusunuz” diye konuştu.

  Bunun üzerine Yakut, İnce'ye yoklamanın devam ettiğini hatırlattı ve “Ben TBMM Başkanvekiliyim. Yoklama yapma hakkını İçtüzük'ten alıyorum. Yoklama da devam ediyor zaten. Yoklama yapıp yapmayacağımı hiçbir grup başkanvekili bildiremez bana. Ben yetkiyi Anayasa ve İçtüzük'ten alıyorum” dedi.

  İNCE'DEN ÇELİK'E: KAÇ MEHMETÇİK DAHA ŞEHİT OLMALI

  AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik'in konuşmasını eleştiren İnce, “Hüseyin Çelik'e soruyorum, olağanüstü toplantı için kaç Mehmetçik daha şehit olacak?” diye sordu.

  Yakut da İnce'ye, “Sözlerinizin muhatabı ben değilim, parti gruplarıdır. Basın toplantısıyla iletirsiniz” karşılığını verdi.

  İnce ise Meclis Başkanı'nın tavır koyması gerektiğini dile getirerek, şöyle devam etti:

  “Bu memleketin çocukları öldürülürken, milletvekili dağa kaldırılırken, Meclis Başkanı tavır alacak. İnisiyatif alacaksın. Meclis TV, bu görüntüleri neden yayınlamıyor? AKP'den bir milletvekili çıkmış, ahlaksızca, terbiyesizce Twitter'da mesajlar yazıyor, 'PKK misafir etti milletvekilini, ama millet bunu yemez' diyor. Böyle insanları milletvekili yapan Tayyip Erdoğan'a soruyorum; bunları çok aradın mı diyorum. Siz burada şunu yapmalısınız, bugün TBMM toplanmayacak da ne zaman toplanacak?”

  Sadık Yakut'un “Sayın İnce karıştırdınız, ona ben değil Genel Kurul karar verecek” sözleri üzerine de İnce, “Bu Meclis'ten kaçmayın, Oslo'da görüşeceksiniz, Kandil'de görüşeceksiniz, TBMM'den kaçacaksınız, yazıklar olsun diyorum, yuh olsun diyorum” dedi.

  İnce'nin sözlerine tepki gösteren Yakut, “Sayın İnce kem söz sahibine aittir. TBMM Genel Kurulu'nda bir grup başkanvekili tarafından bu sözlerin söylenmesini teessüfle karşılıyorum” diye konuştu.

  YETERLİ SAYIYA ULAŞILAMADI, BİRLEŞİM KAPANDI

  Elektronik cihazla yapılan yoklama sonucu, toplantı için gerekli 184 milletvekiline ulaşılamadı. Bunun üzerine Yakut, CHP'nin olağanüstü toplantı çağrısının düştüğünü belirterek, 1 Ekim Pazartesi günü toplanmak üzere birleşimi kapattı.

  CHP'LİLER SIRALARA VURARAK PROTESTO ETTİ

  CHP'li milletvekilleri, Yakut'un birleşimi kapatmasını, sıra kapaklarına vurarak protesto etti. BDP'liler ise sessizce salondan ayrıldı.

  TBMM Genel Kurulu'nda yapılan yoklamaya CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve CHP'li milletvekilleri ile BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ve bazı BDP'li milletvekilleri katıldı.

  CHP İzmir Milletvekili Musa Çam, birleşim kapatıldıktan sonra “Oslo değil Parlamento” ve “Kaç Mehmet ölürse toplanırsın” yazılı dövizler açtı.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı