Gündem Haberleri

  Meclis İnsan Hakları Komisyonu: Müdahale ihlal değildir

  Hürriyet Haber
  21.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanı Hüseyin Akgül, cezaevlerine yapılan müdahalenin, insanın en kutsal hakkı olan yaşama hakkını korumak amacıyla yapıldığını belirterek, ''Müdahaleler, komisyonumuzca bir insan hakkı ihlali olarak değerlendirilmemiştir'' dedi.

  İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu toplanarak cezaevleriyle ilgili alt komisyondan bilgi aldı. Toplantıdan sonra Komisyon Başkanı Akgül bir açıklama yaptı.

  Akgül, 5 Aralık 2000 tarihinde kurulan alt komisyonun kendisinden kaynaklanmayan nedenlerle girişimlerinde başarısız kaldığını ifade ederek, şöyle konuştu:

  ''Cezaevlerine müdahale, insanın en kutsal hakkı olan yaşama hakkını korumak gayesi ile yapıldığından, komisyonumuzca bir insan hakkı ihlali olarak değerlendirilmemiştir.

  Komisyon bundan sonra da cezaevleriyle ilgili olarak araştırma ve incelemelerine devam edecektir. Bayramdan sonra yapılacak ilk toplantıda bir komisyon kurulmasını, bu komisyon marifetiyle tekrar incelemelere başlanmasını, sevkiyatların, sevk edilen mahkumların durumlarını ve cezaevlerinin yeni yapılarının tekrar gözden geçirilmesini inceleyecektir.''

  Adalet Bakanlığı'na başvuru

  Akgül, daha önce Ulucanlar Cezaevi'nde yaşanan olaylarda olduğu gibi otopsi raporları sonucunda bazı spekülatif yorumlara sebep olunmaması için Adalet Bakanlığı'na başvurduklarını bildirerek, '' Otopsi raporlarının titizlikle hazırlanması için başvuruda bulunduk'' dedi.

  Bir gazetecinin, ''Komisyonunuz, ölüm orucundakilerin ölüm sınırına yaklaştığını tespit etmişti. Şimdi doktorlar öyle bir tehlike bulunmadığını söylüyor. Komisyonunuz yanıltılmış olabilir mi?'' sorusunu Akgül, ''Komisyonumuz (ölüm sınırına yaklaşılmıştır) şeklinde bir ifadede bulunmadı'' diye yanıtladı.

  Akgül, insanların kendi iradesiyle bile olsa yaşama hakkının elinden alınmasının hem hukuken hem de etik olarak mümkün olmadığını ifade ederek, ''yaşama hakkı en kutsal haktır'' dedi.

  Komisyon üyelerinin hepsinin aynı görüşte olup olmadığı sorusunu yanıtlarken Akgül, toplantıya katılan bütün milletvekillerinin aynı görüşte olduklarını, ancak cezaevine yapılan müdahalelerin de inceleneceğini söyledi.  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı