Gündem Haberleri

  Meclis İnsan Hakları Komisyonu Karabulut cinayetine el attı

  Bülent SARIOĞLU - Nuray BABACAN / ANKARA
  06.08.2009 - 00:00 | Son Güncelleme:

  3 Mart’ta cesedi başı kesilmiş halde Etiler’de bir çöp konteynerinde bulunan Münevver Karabulut cinayeti Meclis İnsan Hakları Komisyonu’nun gündeminde.

  Komisyon Başkanı Zafer Üskül “Çok önemli hatalar varsa önümüzdeki dönem alt komisyon kurulabilir” dedi.

  KATİL zanlısı Cem Garipoğlu’nun yakalanamadığı Münevver Karabulut cinayeti, dün TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu’nda tartışıldı. Bazı üyeler, Karabulut cinayetinin ayrıntılı incelenmesi amacıyla alt komisyon kurulmasını istedi. Komisyon Başkanı Zafer Üskül, “Olay adalete intikal etmiştir. Savcılık işlemlerini denetleme yetkimiz yok” dedi ve alt komisyon talebi reddedildi. Komisyon, ihmallerle ilgili yazıya yanıt verilmesi için İçişleri Bakanlığı’na bir “tekit (kuvvetlendirme) yazısı” gönderilmesini kararlaştırdı. Üskül, ayrıca İstanbul Valiliği ile savcılığa ihmal sorularına yanıt isteyen birer yazı gönderileceğini açıkladı. Üskül, “Bir hata görürsek belki müfettiş görevlendirmesini isteyeceğiz. Daha önemli hatalar varsa alt komisyon da kurulabilir” dedi.

  Garipoğlu yakalandı ve serbest mi bırakıldı

  CHP İzmir Milletvekili Ahmet Ersin, ihmal iddialarının araştırılması için önerge sundu. Ersin, önergesinde özetle şöyle dedi: “Cinayet araştırmasının doğru yapılmadığı, Cem Garipoğlu’nun yurt dışına kaçışıyla ilgili önlemler alınmadığı iddiaları çok ciddi.” İnsan Hakları Komisyonu Üyesi Malik Ecder Özdemir de “Zanlı Garipoğlu cinayetten sonra yakalanıp sonra serbest mi bırakıldı?” dedi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı