GeriGündem 'Meclis Holding' kar ediyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

'Meclis Holding' kar ediyor

Türkiye Büyük Millet Meclisi, yasama çalışmalarının yanı sıra kurduğu bir vakıf aracılığıyla da ticari faaliyette bulunuyor.

Merkezi TBMM'de bulunan ve İstanbul'da da kurduğu bir şube aracılığıyla çalışmalarını yürüten TBMM Vakfı 2000 yılında 688 milyar 855 milyon 952 bin 358 lira kar etti.

Vakıf, Ankara'da kafeterya, sigara satış reyonu, akaryakıt satış istasyonu, hediyelik eşya ve çiçek satış reyonlarının işletmesinden, İstanbul'da da sosyal tesisler, misafirhaneler, saray ve kasırların gezi biletleri, fotoğraf, video, dia çekimleri için verilen izinlere karşılık alınan ücretler ile yayınların yanı sıra Yıldız Çini ve Porselen Fabrikası ile Hereke Halı Fabrikası'ndan da gelir sağlıyor. 

TBMM Vakfı'na 2000 yılında en yüksek geliri 1 trilyon 364 milyar lira ile gezi biletleri getirirken, 935 milyar da faiz geliri elde edildi. 

Geçen yıl toplam 3 trilyon 588 milyar lira gelir elde eden vakfın 2 trilyon 900 milyar lira gideri oldu. Böylece vakıf 688 milyar 855 milyon lira kar etti.

TBMM Vakfı, 2000 yılında Milli Saray bünyesinde bulunan saray, köşk ve kasırların bakımı, onarım, korunması ve tanıtımı amacıyla gelirinin yüzde 57'sini harcadı. 

Yorumları Göster
Yorumları Gizle