Gündem Haberleri

  Meclis Grup Başkanvekilliği görevini bıraktı

  Hürriyet Haber
  22.07.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  TBMM’deki kavgaları ve kürsüdeki agresif tavırlarıyla dikkat çeken Hasip Kaplan, BDP’li kadın milletvekillerinin tepkisi nedeniyle Grup Başkanvekilliği’nden istifa etti.

  TBMM kürsüsünde kırdığı bardakla Türkiye’nin gündemine oturan Şırnak milletvekili Hasip Kaplan, BDP’nin Mardin’de düzenlediği kampta, partili kadınların hedefi oldu ve “agresif ve parti disiplinine aykırı davranmakla” eleştirildi. Kadınların sert eleştirileri karşısında geri adım atmak zorunda kalan Kaplan, Grup Başkanvekilliği görevinden istifa etti. Kaplan’ın yerine Bingöl Milletvekili İdris Baluken getirildi.  Kaplan’ın yanı sıra Meclis İdare Amiri Sırrı Sakık da eleştirildi. Bazı miletvekilleri Sakık’ın bu görevinden çekilmesini isterken “Hep sen mi aday olacaksın, saltanat gibi” eleştirileri dile getirildi. Sakık ise, “Buranın bana bir getirisi yok. Daha iyi ben yaparım diyen varsa gelsin” karşılığını verdi. Göreve talip olan Ağrı milletvekili Halil Aksoy, 5 oy alınca adaylıktan çekildi.

  Sırada Demirtaş mı var?

  Hasip Kaplan’ın istifasının altından bir süredir durulmuş görünen “Şahinler- Güvercinler” çekişmesi çıktı. Sırada BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın olduğu iddiaları BDP kulislerini hareketlendirdi. Olağanüstü kurultay için düğmeye basıldığı öğrenilen BDP’de, Eşbaşkanlığı yürüten Demirtaş’ın özellikle “İnsan hakları ve özgürlükler” konusunda ödünsüz tavrı, zaman zaman kapalı toplantılarda da olsa PKK’yı eleştirmesi ve diyaloğa açık mesajlarının Kandil’i rahatsız ettiği ileri sürüldü.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı