Gündem Haberleri

  Meclis ek protokolü 3 Ekim'den önce görüşmeyecek

  Ankara
  29.09.2005 - 13:08 | Son Güncelleme:

  TBMM Başkanı Bülent Arınç, ek protokolün 3 Ekim'den önce Meclis'te görüşülmeyeceğini bildirdi.

  Canlı yayında NTV'nin sorularını cevaplandıran Arınç, Meclis'in 1 Ekim'de yeni yasama dönemine başlayacağını belirterek, milletvekillerine yeni dönemde başarılar diledi.

    

  Türkiye'nin Kıbrıs Rum Kesimi'ni tanımayacağı yönünde hukuki ve siyasi anlamda gerekli deklarasyonları gönderdiğini belirten Arınç, ”Eğer, ek protokolün 3 Ekim'den önce Meclis'e gelip onaylanacağını bekleyen varsa hiç beklemesin. Böyle bir şey olmayacak. Kaldı ki böyle bir şeyin doğru olmadığını biliyorum. Ek protokolün görüşülmesi müzakerelere başlandıktan sonra yapılacak” dedi.

   

  “HÜKÜMET İSTERSE EK PROTOKOL MECLİS'E GELİR”
    
  Avrupa Parlamentosu'nda dün yapılan tartışmaları anımsatan Arınç, şöyle devam etti:
    
  “Bazı milletvekillerinin böyle bir beklentisinin boş olduğunu söylemek istiyorum. 3 Ekim'e kadar ek protokolü Meclis'e getirmeye, onaylamaya bir niyetimiz yok. Ek protokolün, Meclis'te görüşülmesi hukuki bir konu, tartışılır karar verilir. Konuyu parlamentoya getirmekle görevli olan hükümet, böyle bir uluslararası sözleşmenin kabul edilmesini isterse Meclis'e tasarı olarak gönderecektir. Tasarı komisyonlardan geçip uygun bulunduğu taktirde Genel Kurul'da kabul edilecektir.”
    
  Ek protokolün Meclis'e getirileceği konusunda Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın açıklamasının bağlayıcı olduğuna dikkati çeken Arınç, “İlk adımı atması gereken hükümet olduğu için hükümetin başı da dediğine göre tartışmalar yersizdir. Ek protokolün uygun bulunup bulunmayacağı, onaylanıp onaylanmayacağına milletvekillerimiz karar verecektir” diye konuştu.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı