Gündem Haberleri

  Meclis’e 30’uncu başkan olacak

  Hürriyet Haber
  04.08.2009 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Başbakan Tayyip Erdoğan, partisindeki değerlendirmeler sonucunda Meclis Başkanlığı için Köksal Toptan’ın yerine eski Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin’i aday göstermeye karar verdi. AKP Genel Merkezi’nde alınan karar üzerine dün akşam adaylık başvurusunu yapan Şahin’in yarınki üçüncü turda AKP grubunun oylarıyla TBMM Başkanı olması bekleniyor.

  İşte CHP'nin adayı

  İşte MHP'nin adayı

  Erdoğan, dün önce partisinin Merkez Yürütme Kurulu’nu, daha sonra milletvekillerini topladı. AKP MYK’da Toptan’ın adı üzerinde hiç durulmadı. Erdoğan, parti yöneticileriyle sadece Şahin, Anayasa Komisyonu Başkanı Burhan Kuzu ve Ankara Milletvekili Salih Kapusuz’un adaylığını görüştü.

  MYK üyeleri, gruptaki eğilimin dikkate alınmasını isterken, Erdoğan da hem parti yöneticilerine, hem milletvekillerine “Emin olun sizin istediğiniz isim olacak” dedi. Erdoğan, milletvekillerinin ardından yeniden MYK’yı toplayarak parti yöneticileriyle ikinci bir değerlendirme yaptı. Bu toplantının ardından Şahin’in adını açıklayan isim Kapusuz oldu. “Tek adayla devam konusunda ortak bir kanaat oluştu. Adayımız demokrasimize, Meclisimize ve ülkemize hayırlı olsun” diyen Kapusuz kendisinin aday olmayacağını açıkladı.

  Bu makam Başkomutan Atatürk’ün

  Şahin de Meclis’e gelerek adaylık başvurusunu yaptı. Şahin, “Bu hizmet yarışıdır. Bu makam cumhuriyeti kuran, Kurtuluş Savaşı’nın Başkomutanı Mustafa Kemal Atatürk’ün. Dolayısıyla şu andan itibaren omuzlarımda çok ağır bir yükün olduğunu hissediyorum. Seçilirsem tarafsız bir başkan olacağım” dedi. Şahin, kendisini kutlamak üzere arayan Toptan’la da Meclis’te ziyaret etti. Toptan, gazetecilere “Şuna tekrar şükrediyorum; demokrasi çok güzel bir şey. Bir ülkenin parlamentosunun başkanı kendi yerine talip olan bir arkadaşıyla oturuyor, konuşuyor, medeni bir şekilde görüş alışverişi yapıyor. Bu güzelliği yaşadığım için mutluyum” diye konuştu.
  Başkanlık seçiminin ilk iki tur oylaması Meclis Genel Kurulu’nda bugün yapılıyor. Adayların seçilebilmek için ilk iki turda en az 367 oy alması gerekiyor.

  Veda turlarına başlıyor

  TBMM Başkanlığı için tekrar aday olmayan Köksal Toptan, bugün Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakan Tayyip Erdoğan’a veda ziyaretinde bulunacak. Partisinin TBMM Başkanlığı için yeniden aday göstermediği Toptan, bugün saat 10.30’da Çankaya Köşkü’ne çıkarak Cumhurbaşkanı Gül ile bir araya gelecek. Toptan, bu ziyaretin ardından saat 11.30’da da Başbakanlık Merkez Bina’ya geçerek, Erdoğan ile bir görüşme gerçekleştirecek.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı