Gündem Haberleri

  Meclis dışından mı içinden mi seçilmeli

  Hürriyet Haber
  12.07.2007 - 00:39 | Son Güncelleme:

  Erdoğan aylar sonra Köşk seçimi için uzlaşma sinyali verdi. CHP bu geri adımı takdir etti ancak bu kez de başka bir tartışma konusu ortaya çıktı. Yeni Cumhurbaşkanı Meclis içinden mi yoksa dışından mı olmalı?

   

  SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ?

  Yeni Cumhurbaşkanı Meclis içinden mi yoksa Meclis dışından mı olmalı
  Meclis içinden olmalı
  Meclis dışından olmalı

  Başbakan Tayyip Erdoğan cumhurbaşkanı seçiminde uzlaşma sinyali verdi. Ancak bu kez de Erdoğan ile CHP Genel Başkanı Deniz Baykal arasında ''uzlaşma'' tanımında anlaşmazlık çıktı.

  Baykal'a göre uzlaşma parlamento dışı bir  isimde olmalı. Başbakan ise cumhurbaşkanının Meclis içinden seçilmesinde ısrarlı.
   
  Başbakan Erdoğan, "Uzlaşma arayalım eyvallah ama uzlaşmadan ne anladığımızda önemli. Eğer uzlaşma benim dediğimi kabul ederseniz olur mantığıysa bu uzlaşma olmaz. Ama demokratik parlamenter sistemde belli bir sayısal üstünlüğe sahip bir partinin düşüncelerinin kabul görmesi gerekir" dedi. Erdoğan cumhurbaşkanlığı seçimi konusunda "Elimde liste kapı kapı dolaşır uzlaşma ararım" diye konuştu.
   
  Başbakan Erdoğan'ın bu sözlerine CHP lideri Baykal'ın yanıtı gecikmedi. Baykal verdiği demeçlerde  "Uzlaşma olacaksa Meclis dışından olsun" dedi.
  Baykal, "Uzlaşma, hiçbir isim telaffuz etmeden masaya oturmaktır. Geçen dönemde cumhurbaşkanlığı makamı çok tartışıldı. Bu tartışma toplumu çok gerdi.  Cumhurbaşkanlığını bu tartışma dışına çıkaracak bir isim bulmalıyız. Onun için bu döneme mahsus bir çözüm aramalıyız" ifadesini kullandı.

  AKP'NİN SON DAKİKA STRATEJİSİ DE HAZIR

  Başbakan Tayyip Erdoğan liderliğinde dün akşam yapılan ve 4 saat süren Merkez Yürütme Kurulu toplantısında Cumhurbaşkanlığı seçimi konuşuldu. CNN TÜRK'ten Fatih Atik'in haberine göre Erdoğan'a hukukçuların hazırladığı bir rapor sunuldu. Raporda belirtilen görüş doğrultusunda parti yönetiminin yüzde 90'ı Cumhurbaşkanı'nı yeni Meclis'in seçmesi yönünde görüş bildirdi.

  Bu durumda ilk olarak seçim sonuçları beklenecek. Seçim sonrası oluşacak Meclis aritmetiğine göre hareket edilecek. AKP'nin tek başına Cumhurbaşkanı seçme çoğunluğunu elde edememesi durumunda ilk olarak uzlaşma turlarına başlanacak.

  Uzlaşma sağlanamaması durumunda ise Anayasa ve Meclis İçtüzüğü'ndeki boşluklardan yararlanılacak. Çünkü ne Anayasa'da ne de Meclis İçtüzüğü'nde şu an oluşan siyasi duruma göre bir ibare bulunmuyor. Bu yüzden Meclis'in seçimden sonra Cumhurbaşkanını seçme zorunluluğu bulunmuyor.

  AKP uzlaşma sağlanamaması durumunda bu yasal boşluktan yararlacak ve referandumu bekleyecek. Referandum sonucundan sonra ise Köşk seçimi için yeni bir strateji belirlenecek.
  AKP MYK üyelerinin bu yolu izlenmek istemesinde yeni bir Genel Seçim korkusu etkili oldu.
  Çünkü uzlaşma gerçekleşmeden başlatılacak bir Cumhurbaşkanlığı seçimi 20 günde tamamlanamazsa Meclis fesih olacak. halkın karşısına bir kez daha Cumhurbaşkanı seçememek yüzünden çıkmanın bedelinin ağır olacağı hesaplanıyor.

  MECLİS İÇİNDEN BİRİ OLMALI

  Erdoğan, cumhurbaşkanının Meclis içinden seçilmesi görüşünde ısrarcı. Erdoğan, MYK'da "Cumhurbaşkanı Meclis içinden seçilmeli. Meclis dışından birinin gündeme gelmesi parlamentonun itibarını zedeler" şeklinde konuştu.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı