Gündem Haberleri

  Meclis, ‘Çocuklar gibi şen’ olacak

  Hürriyet Haber
  22.04.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

  TBMM, kuruluşunun 78. yıldönümünü Milli Egemenlik Haftası olarak görkemli törenlerle kutlayacak. TBMM Başkanı Hikmet Çetin, bugün TRT'de haftanın açılışı nedeniyle bir konuşma yapacak. Yarın ise törenler, sabah saat 09.00'da TBMM'deki Atatürk Anıtı önünde yapılacak saygı duruşu ile başlayacak. TBMM Başkanı ve siyasi parti genel başkanları daha sonra Anıtkabir'i ziyaret edecekler. Her yıl olduğu gibi bu yılda Birinci Büyük Millet Meclis'nde anma törenleri düzenlenecek. 78 yıl önce Büyük Millet Meclisi'nin en yaşlı üyesi sıfatıyla oturumu açan Sinop mebusu Şeref Bey'in tarihi konuşması seslendirilecek ve Çetin konuşma yapacak. Törenin ardından Kurtuluş Savaşı Müzesi gezilecek ve Ankara Kulübü seğmenleri gösteri yapacak. Çetin ise saat 11.30'da TBMM tören salonunda devlet protokolünün kutlamalarını kabul edecek.

  DENKTAŞ KONUŞACAK

  Aynı gün öğleden sonra TBMM Genel Kurulu özel gündemle toplanacak. Açış konuşmasını Çetin yapacak. Daha sonra KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş Genel Kurulu'a hitap edecek. TBMM temsil edilen siyasi partilerin liderleri ve yöneticileri de özel oturumda milletvekillerine hatip edecekler. Çetin, aynı gün gece TBMM tören salonun da resepsiyon verecek. Aynı saatlerde Meclis bahçesinde halk müziği, pop müziği sanatcıları ile halk oyunları topluluklarının katılımıyla gösteriler yapılacak.

  ÇOCUK MECLİSİ

  Bu arada Türkiye 1. Çocuk Meclisi Çalışma Grubu, ‘‘daha iyi bir çevre ve daha güzel bir yaşam’’ için Ulus'taki 2. Meclis binasında toplandı. Tetra Pak Şirketi'nin öncülüğünde gerçekleştirilen ve 41 ilden 63 çocuğun katıldığı toplantıda konuşan Tetra Pak Dış İlişkiler Müdürü Zeynep Arabacıoğlu, Türkiye 1. Çocuk Meclisi Çalışma Grubu'nun, kasım ayından bu yana yapılan çalışmaları değerlendirilerek bir rapor hazırlanacağını bildirdi. Arabacıoğlu, toplantıdan çıkacak sonucun, 2. Türkiye Çocuk Meclisi'nin altyapısını oluşturacağını da sözlerine ekledi.

  Ayna, Meclis'te konser verecek

  Pop müziğin sevilen grubu Ayna, 23 Nisan'da TBMM bahçesinde bir konser verecek. Geleneksel olarak 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nda düzenlenen konserlerin bu yılkine de, geçtiğimiz yıl olduğu gibi Ayna çıkacak. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in, Başbakan Mesut Yılmaz'ın ve Milli Güvenlik Kurulu'nun onayıyla çıkması uygun görülen Ayna, bu konserinde ilk kez yeni kasetinden şarkılar seslendirecek.


  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı