GeriGündem Meclis bu hafta tezkere ve Anayasa değişikliğini tartışacak
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  2
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Meclis bu hafta tezkere ve Anayasa değişikliğini tartışacak

Hükümetin Kuzey Irak’a sınır ötesi operasyon için, Pazartesi günü Bakanlar Kurulunda kesinleştikten sonra, Anayasanın 92. Maddesine göre izin almak için Meclise tezkere göndermesi bekleniyor. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, tezkerenin süresinin bir yıllık olacağını açıklamıştı.

Tezkerenin görüşmeleri sırasında muhalefet partileri CHP ve MHP’nin, hükümetin Meclisten alacağı izni bekletmeden kullanması konusunda uyaracakları belirtiliyor. 

ANAYASA DEĞİŞİKLİĞİ

16 Ekim Salı günü saat 15.00’te toplanacak Genel Kurulda AKP’nin Anayasa değişiklik teklifinin ikinci tur oylaması yapılacak.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün 11. Cumhurbaşkanı olarak seçilmesinden sonra, 21 Ekim’deki referandumda oylanacak Geçici 18 ve Geçici 19. Maddeler, 11. Cumhurbaşkanının halk tarafından seçilmesini öngörüyor.

AKP’nin teklifinin geçen hafta Çarşamba günü Genel Kuruldaki oylamasında en düşük kabul oyu 370 olmuştu. MHP ve DTP’nin de destek verdiği teklif için ikinci turda sadece oylama yapılacak. Eğer değişiklik önergesi verilirse, onun üzerinde görüşme yapılacak.

Üç maddeden oluşan teklifin, maddelerinin ayrı ayrı gizli oylanmasından sonra tümü için oylama yapılacak. Teklifin kabul edilmesi için en az 367 oy gerekiyor. 330-367 arasında bir oy desteğinin çıkması durumunda ise anayasa değişikliği için zorunlu olarak referanduma gidilmesi gerekecek. Ancak AKP’ye, MHP ve DTP’nin destek vermesi nedeniyle oylamada sıkıntı yaşanması beklenmiyor.

 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle