Gündem Haberleri

  Meclis bankaları görüşecek

  Hürriyet Haber
  06.01.2002 - 11:38 | Son Güncelleme:

  Öncelikli yasaları görüşmeye devam edecek olan TBMM, 5 yasanın çıkarılması için fazla mesai yapacak. Hükümet`in öncelikli olarak çıkarılmasını istediği tasarılar, bu hafta Genel Kurul`da ele alınacak. İktidar partilerinin üzerinde uzlaştığı tasarılar arasında, kamuoyunda tartışmalara neden olan ve bankalara kaynak aktarımına imkan veren tasarı da yer alıyor.

  TBMM Genel Kurulu, öncelikli yasalar için, 8 Ocak Salı gününden başlayarak 11 Ocak Cuma gününe kadar 14.00-19.00 ve 20.00-24.00 saatleri arasında çalışacak. Meclis, 11 Ocak Cuma günü de gündemdeki tasarılar üzerindeki görüşmeler tamamlanıncaya kadar çalışmalarını sürdürecek.

  Genel Kurul`da Salı günü, kamu kurum ve kuruluşlarının ürettikleri mal ve hizmet tarifelerinde değişiklik yapılarak  indirimlerin kaldırılmasını öngören tasarıyı görüşecek.

  Endüstri Bölgeleri Kanunu Tasarısı`nı 9 Ocak`ta ele alacak Genel Kurul, 10 Ocak Perşembe günü de mali sektöre olan borçların yeniden yapılandırılması ve bazı kanunlarda değişiklik yapılmasına ilişkin tasarıyı yasalaştırmaya çalışacak. Bu tasarı, geçtiğimiz hafta kamuoyunda ve siyasi çevrelerde tartışılan, bankalara kaynak aktarımını da içeriyor. Tasarı`da, bankacılık içindeki payı yüzde 1 veüzerinde olan bankalara kaynak aktarılması hükmü yer alıyor.  

  TBMM`den 11 Ocak Cuma gününe kadar çıkarılması planlanan iki düzenleme de "Terörizmin Finansmanının ve Terörist Bombalamaların Önlenmesine Dair Uluslararası Anlaşmaların Uygun Bulunduğuna Dair" tasarılar.
        
  KOMİSYONLARIN ÇALIŞMALARI
     
  Eski Bayındırlık ve İskan Bakanı Koray Aydın hakkında oluşturulan Meclis soruşturma Komisyonu, 8 Ocak Salı ve 10 Ocak Perşembe günü toplanarak, çalışmalarını sürdürecek.

  Kamu İktisadi Teşebbüsleri (KİT) Komisyonu, 2002 yılı denetim programına bu hafta başlıyor. KİT Komisyonu, 8 Ocak Salı Günü Tekel Genel Müdürlüğü ve bağlı müesseselerden Kristal Tuz Rafinerisi Sanayi ve Ticaret A.Ş ile Tütün Üretimini ve Satışını Geliştirme Fonu, 9 OcakÇarşamba günü Türkiye Şeker Fabrikaları, Adapazarı ve Kütahya Şeker Fabrikaları, 10 Ocak Perşembe günü Milli Piyango İdaresi Genel Müdürlüğü, Türkiye Çimento ve Toprak Sanayii, Uşak Seramik ve DEPA Dış Ticaret şirketlerini denetleyecek.    

  Yeraltı ve Yerüstü Kaynaklarının Daha Etkin Kullanımını Sağlamak ve Komşu Ülkelerle Olan Su Sorununa Çözüm Bulmak Amacıyla Kurulan Meclis Araştırma Komisyonu, 8 Ocak Salı günkü toplantısında konuyla ilgili uzmanları dinlemeye devam edecek.  

  Siyasi partilerin Meclis grup toplantılarında, gündemdeki son gelişmeler değerlendirilecek. Gruplar salı, çarşamba ve perşembe günlerinde toplanacak.
   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı