GeriGündem Meclis açılışına askerler katılmadı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  8
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Meclis açılışına askerler katılmadı

Meclis açılışına askerler katılmadı
refid:10023488 ilişkili resim dosyası

TBMM’nin 23. dönem 3. yasama yılı açılışına askeri kanattan katılım olmadı.

YENİ YASAMA YILI AÇILIŞINDAN KARELER

TBMM’nin 23. dönem 3. yasama yılı açılışında Genel Kurul’da ilginç görüntüler yaşandı.

İşte 3. yasama yılının açılışından notlar;
-Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, TBMM’ye, Genel Kurul’daki törenden 10 dakika önce geldi. TBMM Başkanvekili Eyüp Cenap Gülpınar tarafından karşılanan Gül, Genel Kurul salonuna yine Gülpınar’ın eşliğinde girdi.

-Gül, Genel Kurul salonunda AKP’lilerden yoğun alkış aldı. AKP’lilerin ayakta alkışladığı Gül’ün gelişi sırasında CHP milletvekilleri ayağa kalkmadı. MHP ve DTP milletvekilleri ise, AKP’li milletvekillerinin ayağa kalkmasının ardından ayağa kalktı. Gül’ün konuşmasını tamamlamasının ardından yine AKP, MHP ve DTP’liler, ayakta alkışladı. CHP’liler ise konuşmayı da alkışlamadı.

-Gül,kürsüden yaptığı konuşmayı, Başbakan ve bakanlar konuşma kitapçığından takip etti. Gül’ün konuşma kitapçığı ise 25 sayfadan oluştu.

-Konuşmasının ardından Gül, Genel Kurul salonundan ayrıldı. Gül, 15 dakika boyunca Toptan’la görüştükten sonra Meclis’ten ayrıldı.

-Genel Kurul salonunda Başbakan Erdoğan ve Bakanlar Kurulu üyeleri tam kadro yer aldı. Erdoğan, salonda muhalefet partisi liderleri ile tokalaşmazken, Bahçeli, Baykal ve DTP Genel Başkanı Ahmet Türk’le tokalaştı. Baykal’ın ise Türk’le tokalaşmadığı görüldü.

-3. yasama yılı açılışına Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ ile Kuvvet Komutanları katılmadı. Yabancı misyon şeflerinin katıldığı açılış törenine YÖK Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan, Sayıştay Başkanı Mehmet Damar, Türkiye Barolar Birliği Başkanı Özdemir Özok gibi isimler de katıldı. Törene Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç’ın da katılmaması dikkat çekti.

-3. yasama yılının açılışında, geçtiğimiz günlerde vefat eden AKP İstanbul Milletvekili Osman Yağmurdereli için bir dakikalık saygı duruşunda bulunuldu.

-Tunceli Bağımsız Milletvekili Kamer Genç’in, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’e yönelik protestosu Genel Kurul salonunda kısa süreli gerginlik yaşanmasına yol açtı. Genç, Gül’ün konuşmasını dinlemeyerek kulise çıkarken, gerginlik sırasında da bazı AKP milletvekilleri Genç’e “defol git” diye bağırdı.

-Törenin ardından AKP milletvekili Başbakan Erdoğan’la tokalaşmak ve bayramlaşmak için Genel Kurul salonunda sıraya girdi.

-Törene Rize Bağımsız Milletvekili Mesut Yılmaz’ın katılmadığı gözlendi.

-Tören öncesinde milletvekilleri iki aylık tatilin ardından kuliste hasret giderdiler. Sanayi ve Ticaret bakanı Zafer Çağlayan kuliste milletvekillerinin tek tek bayramını kutladı.

-AKP Genel Başkan Yardımcısı Dengir Mir Mehmet Fırat ise kulise girişinde gazetecilerin sorularını “bugün Şeker Bayramı, bugün bayram, Salı’yı bekleyin” sözleriyle geçiştirdi.

-AKP Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş tatilin milletvekillerine iyi geldiğini, bu dönem dinamik bir şekilde çalışacaklarını söyledi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle