Gündem Haberleri

  MEB'in ücretsiz kitapları yüzünden 10 bin kitapçı kapandı

  ANKA
  21.05.2008 - 12:36 | Son Güncelleme:

  İstanbul Bilgi Üniversitesi ile Türkiye Yayıncılar Birliği’nin birlikte düzenledikleri “3. Türkiye Yayıncılık Kurultayı”nın sonuç bildirgesinde, Milli Eğitim Bakanlığı’nın okullarda ücretsiz ders kitabı dağıtması nedeniyle, Anadolu’da yaklaşık on bin kitapçının kapandığı belirtildi.

  Milli Eğitim Bakanlığı’nın okullarda ücretsiz ders kitabı dağıtması nedeniyle, Anadolu’da yaklaşık on bin kitapçı kapandığı ifade edilen sonuç bildirgesinde, ilk ve ortaöğretim ders kitaplarında devletin özel sektörle rekabetten vazgeçmesi gerektiği belirtildi. Bildirgede, “Milli Eğitim Bakanlığı tek tip, aynı elden çıkmış gibi ders kitapları yazdırma uygulamasından vazgeçilmeli, çeşitli yapı ve nitelikte ders kitapları yazılması özendirilmeli, öğretmenlere seçme hakkı sağlanmalıdır” denildi.

  Bildirgede ayrıca, internette ve dijital yayıncılıkta yaşanan gelişmelerin müzik ve sinema sektörlerinde olduğu gibi yayıncılığı da internet yoluyla korsan yayın tehlikesiyle karşı karşıya bıraktığı savunuldu. Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’nda yapılacak ilk değişiklikle internet yoluyla korsanlığa karşı açık ve net hükümler getirilmesi gerektiği kaydedilirken, fotokopiyle yapılan çoğaltmaların da korsan yayıncılığın bir türü olduğu belirtildi. Bu nedenle, Milli Eğitim Bakanlığı’nın acilen “Her okula bir fotokopi makinesi” kampanyasından vazgeçmesi ve üniversite sınırları içinde korsan fotokopi çekimlerinin önlemesi gerektiği ifade edildi.

  Konu ile ilgili Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın da uyarıldığı bildirgede, korsan fotokopi çekimlerini önleyici lisanslama çalışmalarının Meslek Birlikleriyle birlikte başlatması istendi.

  DEVLET, TÜRKÇE DIŞINDAKİ DİLLERDE YAYINCILIĞI ÖZENDİRMELİ

  Türkçe dışındaki dillerdeki yayıncılığın, düşünce ve ifade özgürlüğünü engelleyici yasalar nedeniyle güçlükle yapılabildiği belirtilen “3. Türkiye Yayıncılık Kurultayı”nın sonuç bildirgesinde, “Azınlıkları oluşturan vatandaşlar, dil bilgilerinin azalması nedeniyle kendi dillerinde yayınları okuyamayacak duruma gelmiştir. Kendi dilinde okuma hakkı gözetilmeli, Devlet, Türkçe dışında dillerde yayıncılığı özendirici önemler almalıdır” denildi. Ayrıca, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın öncülüğünde, sektörün tüm aktörlerinin katılacağı “Türk Yayın Kongresi”nin düzenlenmesi, “Ulusal Kitap Kurumu” çalışmalarının başlatılması istendi.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı