Gündem Haberleri

  MEB İngilizce öğretmeni arıyor

  Hürriyet Haber
  08.01.2002 - 13:03 | Son Güncelleme:

  Milli Eğitim Bakanlığı, İngilizce öğretmeni ihtiyacından dolayı 5 bin sözleşmeli "İngilizce dil öğreticisi" alacak.

  8 yıllık kesintisiz zorunlu eğitim uygulaması çerçevesinde artan İngilizce öğretmeni gereksinimi karşılamak üzere, 1999 yılında başlatılan ``İngilizce dil öğreticisi`` alımı, bu yıl da devam edecek.

  Bakanlar Kurulu Kararı`na göre, MEB, 2001-2002 öğretim yılında 5 bin İngilizce dil öğreticisi alacak. İngilizce dil öğreticileri, bir öğretim yılında 10 ayı geçmeyecek şekilde çalışacaklar.

  İngilizce dil öğreticilerine, 2001-2002 öğretim yılının birinci dönemi için günlük brüt 17 milyon 500 bin lira, ikinci yarıyıl için günlük brüt 19 milyon 500 bin lira ödenecek. Bir İngilizce dil öğreticisi haftada 1 öğretim gününden az, 4 öğretim gününden fazla çalışamayacak.

  AYLIK KAZANÇ

  Böylece, bir İngilizce dil öğreticisi, haftada 4 öğretim günü çalıştığı esas alındığında, birinci yarıyılda aylık 280 milyon lira, ikinci yarıyılda da 312 milyon lira kazanabilecek.

  Ödemeler, görevin yapılmasını müteakip her ayın 15`inde yapılacak.

  İngilizce dil öğreticilerinin yetki ve sorumlulukları, öğretmenlerin ders verme görevlerine ilişkin yetki ve sorumluluklarıyla sınırlı olacak.

  Kanun, tüzük ve yönetmeliklerle devlet memurları ve öğretmenler için suç sayılan fiil ve hareketlerin yaptırımları, İngilizce dil öğreticileri için de geçerli olacak.

  İngilizce dil öğreticileriyle bir eğitim-öğretim yılı için sözleşme yapılacak.

  İl milli eğitim müdürlüklerine başvuracak İngilizce dil öğreticileri, il ve ilçe milli eğitim müdürlüklerince ihtiyaca göre belirlenen yerlerde görev yapacaklar.

  Ö
  ZELLİKLER

  İngilizce dil öğreticisi olarak başvurmak isteyenlerde, 657 sayılıDevlet Memurları Kanunu`ndaki koşulların yanı sıra şu özellikler aranıyor:

  - Yurtiçindeki yükseköğretim kurumlarının İngilizce Öğretmenliği, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Amerikan Kültürü ve Edebiyatı, en az 30 kredilik İngilizce eğitimi aldığını belgelendirmekkaydıyla dil bilimi, İngilizce mütercimlik-tercümanlık veya yabancı dille öğretim yapan yükseköğretim kurumlarının lisans düzeyinde İngilizce öğretim yapan bölümlerinden mezun olmak,

  - Yurtiçindeki yükseköğretim kurumlarından veya YÖK tarafından denkliği kabul edilen yurtdışındaki yükseköğretim kurumlarından mezun olup, Kamu Personeli Yabancı Dil Bilgisi Seviye Testi Sınavı`ndan (KPDS) en az (B) düzeyinde, ``Test Of English as a Foreign Language`` (TOEFL) sınavından en az 550 puan, ``International English Language Testing System`` (IELTS) sınavından da en az 6.0 puan almış olmak,

  - Başvurduğu tarih itibariyle 61 yaşından gün almamış olmak,

  - İngilizce öğretmenliğinden emekli olanların, bu kararın yürürlüğe girdiği tarihten itibaren emekliliklerinin onaylanmış olması.``

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı