GeriGündem McDonald's Üniversitesi'ne girmek Harvard'dan daha zor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  2
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

McDonald's Üniversitesi'ne girmek Harvard'dan daha zor

McDonald's Üniversitesi'ne girmek Harvard'dan daha zor
refid:16859800 ilişkili resim dosyası

Çin'de hızla büyüyen McDonald's'ın personelini eğitmek için kurduğu üniversitede yöneticilik eğitimi almak, ABD'nin prestijli okullarına girmekten daha zor.

Küresel ekonominin nabzı EKONET'te atıyor    

 

Zhou Xiaobu, McDonald's'ın Çin'deki genel merkezinde yapılan liderlik eğitimi sırasında, elinde, ekibiyle birlikte çözmeye çalıştıkları problem için gerekli bir parçayla bir masadan diğerine koşuşturuyor.

 

Zhou, ekibiyle birlikte parçaları birleştirip Mc Donald's'ın logosonu oluşturmaya çalışırken, Tayvanlı eğitmenleri, "Hadi, hadi, hadi..." diyerek, büyük ödül olan Danimarka tereyağından yapılan kurabiyeleri kazanması için ekibi motive etmeye çalışıyor.

 

Başlarını kaldırdıklarında ise motivasyonun diğer bir parçası olan, "Bugün eğitim alan kişi yarının lideri olur" yazan tabela bulunuyor.

 

HARVARD’DAN DAHA ZOR

Burası Çin'deki McDonald's üniversitesi ve buraya girmek ABD'nin en prestijili üniversitelerinden Harvard'a girmekten daha zor olabilir.

 

Zhou'nun sınıfı, Şangay'ın dışında bulunan McDonald's Genel Merkezi'nin 20'inci katında bulunan, yedi eğitim sınıfından biri.

 

Burada 2007 yılında yöneticilik eğitimi almaya başlayan Zhou, "Hamburger Üniversitesi'ne kabul edilmek gurur verici ve heyacan uyandıran bir şey" derken, o dönemde bu eğitim için 1,000 kişinin başvurduğunu ve kendisiyle birlikte sadece yedi kişinin seçildiğini belirtiyor.

 

YÜZDE 1’DEN DAHA AZ

Oransal olarak hesaplandığında, yüzde 1'in altına denk gelen bu durum, Harvard Üniversitesi’ndeki yüzde 7 kabul edilme oranıyla kıyaslandığında, buraya seçilmenin ne kadar zor olduğu daha çarpıcı şekilde anlaşılıyor.

 

Zhou, buraya gelmek için öncelikle kendisiyle aynı McDonald's şubesinde çalışan 43 arkadaşıyla müdür başyardımcısı olmak için yarıştı ve kazandı. Ardında da buraya gelerek McDonald's'ın kendisi için ödediği 1,518 dolar karşılığında beş günlük kursa katıldı.

 

Dünyanın en büyük restoran zincirine sahip olan McDonald's, Çin'deki yayılmasına paralel olarak eğitim merkezini geçtiğimiz dönemde Hong Kong'tan buraya taşıdı. Şirket, 2010'da bu ülkede 165 yeni şube açarken, 2013'e kadar geçecek dört senelik dönemde toplam 1,000 olan hedefine ulaşmayı hedefliyor.

 

Çin'de çalışan 70 bin McDonald's personelinden yaklaşık 1,000 tanesi 2010'da bu merkezde eğitim gördü. 2014 yılına kadar 4 bin kişiye daha eğitim verilmesi planlanıyor.

 

* Bu yazı Bloomberg'de, "Getting Into Harvard Easier Than McDonald's University in China" başlığıyla yayımlanan haberden derlenmiştir.

 

EkoNet'i Facebook'ta takip etmek için:                

http://www.facebook.com/#!/HurriyetEkonet                                                                

                                

EkoNet'i Twitter'da takip etmek için:                  

http://twitter.com/HurriyetEkonet   

 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle