Gündem Haberleri

  Mazbatasını alamadı

  Arda AKIN/ANKARA
  27.07.2007 - 00:00 | Son Güncelleme:

  MHP’den milletvekili seçilen Prof. Mehmet Cihat Özönder dün Ankara’da geçirdiği trafik kazasında öldü. İstanbul’a mazbatasını almaya giden Özönder’in kullandığı otomobil Esenboğa Havaalanı yolunda aşırı süratten karşı şeride geçip minibüsle çarpıştı.

  İSTANBUL 3. Bölgeden MHP milletvekili seçilen Prof. Dr. Mehmet Cihat Özönder, dün mazbatasını almak üzere İstanbul’a giderken, Ankara Esenboğa Havaalanı yolunda geçirdiği trafik kazasında hayatını kaybetti. Emniyet kemeri takılı olan Özönder’in aşırı hızla viraja girdiği için kaza yaptığı belirlendi.

  ÜÇ TAKLA ATTI Özönder, saat 08.00’deki uçağa yetişmek üzere saat 07.15 sıralarında Tandoğan Mebusevleri’ndeki evinden çıktı. Peugeot marka otomobiline binen Özönder, uçağa yetişmek için aşırı sürat yaptı. Özönder, Esenboğa Havalimanı Şenyurt Mevkii’ndeki virajda aracının kontrolünü kaybetti. Özönder, önce orta refüje çarptı, ardından karşı yola geçerek Erhan Gündoğmuş yönetimindeki servis minibüsüyle çarpıştı. Emniyet kemeri takılı olmasına rağmen MHP’li Özönder olay yerinde hayatını kaybederken, servis minibüsünde bulunan Murat Yılmaz, Aytekin Koç ve Uğur Gezin de hafif yaralandı. Özönder’in aracının aşırı süratli girdiği virajda kontrolden çıktığı, kaza sırasında ise otomobilin hava yastıklarının açıldığı tespit edildi. Özönder’in otomobili kullandığı sırada kalp krizi geçirmiş olabileceği ihtimali üzerinde de duruluyor.

  CENAZE BUGÜN Özönder için bugün MHP Genel Merkezi’nde ve görev yaptığı Hacettepe Üniversitesi’nde tören düzenlenecek. Özönder’in cenazesi, bugün Kocatepe Camii’nde kılınacak namazdan sonra Karşıyaka Mezarlığı’nda toprağa verilecek.

  ARACI KREDİYLE ALMIŞTI Hacettepe Üniversitesi’nde görev yapan Özönder, kaza yaptığı otomobilini, aynı üniversitenin içinde bulunan bir bankadan kredi kullanarak satın almıştı. Özönder’in 06 AZK 93 plakalı 2001 model Peugeot marka otomobili emniyet kayıtlarında halen "rehinli" olarak gözüküyor. 1947 Ankara doğumlu olan Özönder, Ankara Ülkü Ocakları Birliği’nin ilk kurucuları arasında yer aldı. Başbakanlıkta dış Türkler konusunda müşavirlik görevinde bulunan Özönder, İçişleri Bakanlığı Polis Akademisi ve GATA’da sosyoloji dersleri, Ankara Üniversitesi DTCF Çağdaş Türk Lehçeleri Bölümü’nde Türk Dünyasının Sosyo-Kültürel Yapısı, Kore Dili ve Edebiyatı Anabilim Dalı’nda Kore Kültürü Araştırmaları dersleri veriyordu./images/100/0x0/55eb6d69f018fbb8f8c066dc

  Karşı yola geçti

  Prof. Özönder’in kullandığı 06 AZK 93 plakalı 2001 model Peugeot marka otomobil önce orta refüje çarptı, ardından karşı yola geçerek Erhan Gündoğmuş yönetimindeki servis minibüsüyle çarpıştı. Kazanın ardından otomobil parçalanırken, Özönder’in vesikalık fotoğrafı da olay yerinde acı bir hatıra olarak geriye kaldı.

  Sakın hızlı gitme dedim /images/100/0x0/55eb6d69f018fbb8f8c066de

  Özönder’in, Dilbilimci-Türkolog eşi Prof. Dr. Fatma Sema Özönder, eşinin milletvekili mazbatasını almak üzere sabah 07.10’da evden çıktığını belirtti. Acılı eş, "Acele etmesini gerektirecek bir durum yoktu. ’Hızlı gitme’ dedim. Çünkü, genellikle hızlı giderdi" dedi.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı