Gündem Haberleri

  Maytap hastanelik etti

  Hasan KIRMIZITAŞ/ŞANLIURFA, (DHA)
  03.10.2007 - 13:28 | Son Güncelleme:

  ŞANLIURFA’da 7 yaşındaki Süleyman Balıkçın, tehlikeli olmasına rağmen bakkallarda tanesi 25 Ykr’den satılan maytabın üzerinde patlaması sonucu koltuk altı yanarak hastanelik oldu.

  Sancaktar Mahallesi’nde oturan Süleyman Balıkçın, akşam yemeğinin ardından arkadaşlarıyla birlikte mahalle parkına oyun oynamaya gitti. Arkadaşlarıyla oyuna dalan Balıkçın’ın yanına kendi yaşlarında tanımadığı başka bir çocuk geldi. Çocuk maytap fitilini ateşleyerek Süleyman Balıkçın’ın üzerine atıp kaçtı. Yüksek sesle patlayan maytap, küçük Süleyman’ın sağ koltuk altını yaktı. Çığlık sesini duyarak parka gelen ailesi çocuğu Şanlıurfa Devlet Hastanesi Yanık Ünitesi’ne götürdü. Tedaviye alınan Süleyman’ın bir süre ilaç tedavisi görmesi gerektiği belirtildi. Olayı anlatan Süleyman Balıkçın, “Bir çocuk üzerime atıp kaçtı, ben yandım. Her tarafım acıyor, geceleri uyuyamıyorum” dedi.

  Bakkallarda maytap satılmasına öfkelenen oto boyacısı baba 42 yaşındaki Yaşar Balıkçın, “Atılan maytap benim çocuğumun gözüne gelse kör edebilirdi. Böyle ucuz ve küçük çocuklara satılan maytaplar yasaklansın. Bu patlayıcıların oyuncak olarak satışına izin verenleri kınıyorum” diye konuştu.

  Çocuklar arasında ‘Kız Kaçıran’ ve ‘Torpil’ adıyla bilinen maytaplar, kentin kenar semtlerindeki bakkallarda 20 ile 25 Ykr arasında değişen fiyatlarla satılıyor. Fitilinin ateşlenmesinin ardından yere atılan maytap, barutun alev almasıyla birlikte büyük bir gürültüyle patlıyor. Şanlıurfa sokaklarında hala çocukların vazgeçemedikleri maytap, daha fazla gürültü çıkarması için fitili ateşlendikten sonra küçük kola kutuları içerisinde atılıyor. Bu da çocuklar için tehlike oluşturuyor.

   

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı