Gündem Haberleri

  Mayo Clinic'ten Türkçe hastalık rehberi

  A.A
  07.02.2006 - 16:28 | Son Güncelleme:

  ABD'de bulunan Mayo Clinic tarafından hazırlanan “A'dan Z'ye Hastalıklar Rehberi”, Pfizer Türkiye'nin katkılarıyla Türkçe olarak internet ortamında hizmete sunuldu.

  Pfizer İlaçları Türkiye Genel Müdürü Ahmet Esen, konuya ilişkin düzenlenen basın toplantısında, topluma, hastalara ve yakınlarına çeşitli konu ve hastalıklarda bilgi edinebilecekleri bir kaynak sunmak hedefiyle “Her Şeyin Başı Sağlık İnisiyatifi” oluşturduklarını söyledi.

  Bu inisiyatifin ilk projesinin “A'dan Z'ye Hastalıklar Rehberi” olduğunu anlatan Esen, şunları kaydetti:

  “Artık hastalar ve yakınları, kendi sağlıklarıyla ilgili temel konularda bilgilenmek, hangi hekime başvurmaları gerektiğine karar vermek için bilimsel ve son derece güvenilir bir kaynağa sahipler.

  Mayo Clinic uzmanları tarafından sürekli güncellenecek rehber sayesinde kişiler, hastalıklar ve tedavileri konusundaki en son gelişmelere rahatlıkla Türkçe olarak ulaşabilecek.”

  Firmanın Medikal Danışmanı Prof. Dr. Erdal Akalın ise kendisinin de 10 yıldır bu rehberden yararlandığını bildirdi.
  Rehberde 400'den fazla hastalık hakkında bulgu ve belirtileri, nedenleri, risk faktörleri, ne zaman doktora başvurulması gerektiği gibi bilgiler yer aldığını anlatan Prof. Dr. Akalın, “Ancak bu rehber, hastalıkların teşhis ve tedavisi için bir alternatif teşkil etmemekte. Amaç; hasta ve yakınlarının güncel, doğru ve güvenilir bilgiye ulaşması” dedi.

  Mayo Clinic'ten Prof. Dr. Scott Litin de rehberde, kabul edilmiş, güvenli sağlık bilgilerinin yer aldığını söyledi.
  Hastaların doğru bilgilendirilmesinin önemine işaret eden Prof. Dr. Litin, bilgilerin sürekli güncellendiğini kaydetti.
  Prof. Dr. Litin, bunu Türk halkıyla paylaşmaktan mutluluk duyduklarını sözlerine ekledi.

  “A'dan Z'ye Hastalıklar Rehberi”ne, ücretsiz olarak ”www.herseyinbasisaglik.com” ve “www.pfizer.com.tr” sitelerinden ulaşılabilecek.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı