Gündem Haberleri

  Mayınlı saldırı: 9 asker şehit oldu

  DHA
  29.04.2009 - 10:49 | Son Güncelleme:

  Diyarbakır-Bingöl karayolunun Lice'ye 10 kilometre uzaklıktaki Abalı köyü yakınlarında sabah saat 06.00 sıralarında Lice Piyade Tugayı'na bağlı bir birliğin geçişi sırasında PKK'lı teröristlerin patlattığı mayın sonucu 2'si uzman çavuş, 7'si er 9 asker şehit oldu.

  ŞEHİTLERİN FOTOĞRAFLARI

  OLAY YERİNDEN İLK FOTOĞRAFLAR

  EMRAH POLAT DAYISI GİBİ ŞEHİT OLDU

  ŞEHİT ER ONUR GÖRMEZ

  UZMAN ÇAVUŞ SALİH AKYÜREK

  ŞEHİT KOMANDO UZMAN ÇAVUŞ İLHAMİ HARDAL

  ŞEHİT ER ERDAL ORAL

  ŞEHİT ER ZEYNEL DİREKÇİ

  ŞEHİT ER MURAT ÇAVDAR

  ŞEHİT ER MEHMET ALİ KARADUMAN

  ŞEHİT KOMANDO ER MİKDAT BEDER

  Olay bu sabah saat 07.00 sıralarında Lice- Genç karayolunda meydana geldi. Lice Tugay Komutanlığı'ndan sabah erkenden yol güvenliğini sağlamak üzere bölgeye hareket eden bir tank ile zırhlı personel taşıyıcı, Lice'ye 10 kilomtere uzaklıktaki Abalı Köyü yakınlarında teröristlerin mayınlı saldırısıyla karşılaştı. Önden giden tank geçtikten sonra arkadan gelen zırhlı personel taşıyıcı geçerken teröristler önceden yola döşedikleri mayını uzaktan kumandayla patlattı. Çok güçlü patlayıcının infilakıyla zırhlı personel taşıyıcıda bulunan 2 uzman çavuş ile 7 asker şehit düştü.      

  Olayın duyulmasının hemen ardından bölgeye sevkedilen birlikler geniş çaplı operasyon başlattı. 2'nci Ordu Komutanı Orgeneral Necdet Özel ve 7'nci Kolordu Komutanı Korgeneral Bekir Kalyoncu da olay yerine giderek incelemede bulundu.

  ORGENERAL BAŞBUĞ: PATLAYICI ÇOK GÜÇLÜ

  Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ, bu sabah Ankara'da düzenlediği basın toplantısında olayla ilgili bilgi verdi. Basın toplantısına “Lice'de meydana gelen üzücü bir olayla başlıyoruz” diye giren Orgeneral Başbuğ, Lice- Genç yolunda güvenlik için görevlendirilen bir tank ile zırhlı personel taşıyıcı geçerken olayın meydana geldiğini söyledi.

  Patlamanın, tank geçtikten sonra zırhlı personel taşıyıcı geçerken meydana geldiğini belirten Orgeneral Başbuğ, altı 4.5 santim zırhla kaplı personel taşıyıcıda 9 askerin şehit düşmasının patlayıcının çok güçlü olduğunu gösterdiğine dikkati çekti.

  ŞEHİTLERİN İSİMLERİ


  Şehit olan 2'si uzman çavuş, 9 askerin kimlikleri şöyle:

  Uzman Çavuş Salih Akyürek (Yozgat), Onur Görmez (Aydın- Karpuzlu), Emrah Polat (Aydın- Nazilli), Erdal Oral (Kars-Kağızman), Zeynel Direkçi (Gaziantep), İlhami Hardal (Kilis), Murat Çavdar (Trabzon-Maçka), Mehmet Ali Karaduman (Manisa- Kula) ve Miktat Beder (Trabzon- Arsin).


    

   

   

  Etiketler:
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı