Gündem Haberleri

  Mayınlı araziler temizlenerek tarıma açılacak

  Hürriyet Haber
  06.07.2001 - 00:00 | Son Güncelleme:


  Olağanüstü Hal Bölge (OHAL) Valisi Gökhan Aydıner, sınıra yakın yerlerde mayınlı arazilerin temizlenerek tarıma açılacağını söyledi.

  Bölge Valisi Aydıner ve İl Valisi Cemil Serhadlı, Karacadağ bölgesinde yürütülen ''Taş Kırma Projesi'' nedeniyle Diyarbakır'ın Güvendere Köyü'nde incelemelerde bulundular.

  Vali Aydıner, burada yaptığı açıklamada, bölgede tarımın gelişebilmesi amacıyla çalışmaların başladığını ve bir süre önce, mayınlı arazilerin tarıma açılması yönünde karar çıktığını hatırlattı.

  Mayınlı arazilerin temizlenebilmesi için çalışmaların başladığını ifade eden Aydıner, ''Proje birçok ili kapsıyor. Yaklaşık 362 bin dekar arazi mayınlardan temizlenerek tarıma açılacak'' dedi.

  KARACADAĞ'IN TAŞLARDAN ARINDIRILMASI

  Aydıner, Karacadağ bölgesindeki taşların değerlendirilmesi amacıyla iki projenin geliştirildiğini de bildirerek, şöyle konuştu:

  ''Birinci proje, bazalt taşlarından parke taşı üretilmesidir. Karacadağ taşları parke taşı olarak değerlendiriliyor. Bazı yollar asfalt yerine parke taşıyla döşenecek. Organize Sanayi Bölgesi'nin yolları da işlenen parke taşlarıyla yapılacak. İkinci proje ise, Karacadağ bölgesinde 97 bin hektar taşlık arazinin temizlenerek, tarıma açılmasıdır. 17 köyü kapsıyor. Öncelikle projenin tanıtımını yapıyoruz. Daha sonra taşlı arazideki taşlar kırılarak toplanacak. Temizlenen alandaki toprak tahlil edilerek ne tür ürünlerin ekilebileceği tespit edilecek. 4 köyden 49 kişi başvuru yaptı. Uzun süreli bir projedir.'' (aa)

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı