Gündem Haberleri

  Mayınlar temizlensin Anayasa değiştirilsin

  Hürriyet Haber
  18.08.2009 - 00:46 | Son Güncelleme:

  TÜRKİYE İnsan Hakları Vakfı (TİHV) Kürt sorununun çözümüne ilişkin yaptığı açıklamada, bölgedeki operasyonların durdurulmasını, köy koruculuğu sisteminin kaldırılmasını ve Anayasa’nın değiştirilmesini istedi.

  TİHV önerilerini şöyle sıraladı:

  Yerleşim yerlerine eski isimleri geri verilmeli, insanlar çocuklarına kendi dillerinde istedikleri isimleri koyabilmeli.

  Hak ihlallerine yol açan koruculuk sistemine son verilmeli.

  Eve dönüş uygulamalarının önündeki idari ve fiili engeller kaldırılmalı.

  Mayınlar derhal temizlenmeli, temizlenen alanlar bölge insanına paylaştırılarak buralarda organik tarım yapılması teşvik edilmeli, savaşın neden olduğu ekolojik yıkımın onarılması için kapsamlı ve somut bir plan kısa zamanda uygulamaya konmalı.

  Yerinden yönetimin yolu açılmalı, böylelikle temsil ve katılımın önündeki engeller kaldırılmalı.

  Siyasî Partiler ve milletvekili seçimlerine ilişkin yasalar değiştirilmeli, seçim barajları kaldırılmalı ve seçimlerde Türkçe’den başka dillerin kullanılmayacağına dair yasa hükmü değiştirilmeli.

  Başta olağanüstü hal uygulamaları sırasında olmak üzere gerçekleşen tüm faili meçhul cinayet, siyasî suikast, yargısız infaz vb. uygulamaları tümüyle açığa çıkaracak etkin soruşturmalara derhal başlatılmalı, sorumlular yargı önüne çıkarılmalı, mağdurlardan özür dilenmeli.

  İlan edilmiş çatışmasızlık kalıcılaştırılmalı ve operasyonlar durdurulmalı.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı