Gündem Haberleri

  Mavidiş çok da güzel bir şeymiş

  Hürriyet Haber
  11.02.2005 - 01:16 | Son Güncelleme:

  Kablosuz hayatın nimetleriyle bu yaşımdan sonra tanışmış olmak bile mutluluk veriyor bana. Telefonundan bilgisayarına, yazıcısından kulaklığına kadar her bir şey artık ‘Mavidiş’ (bluetooth diyor elin gavuru) denen teknoloji sayesinde şıp diye birbirine kablolar olmadan bağlanabiliyor.

  Artık fotoğraf mı gönderirsiniz birbirinize, yoksa dost olmaya mı çalışırsınız bilmem. Ama benim gibi her cebinden teknolojik alet fışkıran bir adam için, telefonla konuşurken ellere özgürlük veren bir kulaklık şart oldu. Bu ay da Mavidiş’imize göre cihazları inceledik.

  Hani geçtiğimiz Aralık ayında bir Avrupa Birliği tantanası kopmuştu ya; hah işte o günlerde ünlü bir televizyoncumuz aradı beni feryat figan. Anladım zaten çok yoğun, sürekli canlı yayınlarda, toplantılarda, röportajlarda. Hal hatır soruyor aceleden ama ben biliyorum tabi bir derdi var. ‘Sadede gel sevgili arkadaşım, sen böyle durduk yere aramazsın, anlat derdini Hasan Amca’ya’ dedim. Tabi reçetesini oracıkta verdim. Ellerinde bir yandan notlar, kalemler, belgeler, mikrofon falan varken, cep telefonuyla konuşamıyormuş. Birileri de anlatmış kulaktan dolma bir şeyler. Tamam dedim tamam, Mavidiş telefon kulaklığı o.

  Yani bu kadar kolay oluyor Mavidiş’li bir kulaklıkla. Siz işinize bakıyorsunuz, telefon çalınca benim işitme cihazı kadar büyüklüğü olan aletteki düğmeye tık basıyorsunuz, gelsin sohbet muhabbet.

  Ben bu aletleri bazı takım elbiseli gençlerin kulağında görüp anlam verememiştim önceleri. Hatta acıyıp ‘vah yazık, bu yaşta benim gibi ağır işitiyor da işitme cihazı kullanıyor’ diyordum içimden. Bilir miydim ki bu dağ gibi delikanlılar ve fidan gibi genç kızlarımız elleri ayakları iki dakka yerinde durmuyor diye böyle cihazlara merak salmış. Üstelik benim gibi bir teknoseksüel fikir önderinin haberi olmadan. Derhal olaya müdahale etme vaktinin geldiğini anladım. Tabi bununla da kalmıyor ki bu yaman teknoloji. Arabada, evde, okulda, sokakta her yerde kullanılacak olanaklar sunuyor. Üreticiler de ha babam yeni Mavidiş cihazıları üretiyor. Bunlardan bazılarını bizzat inceledim sizler için. Hepsi gayet kullanışlı ve faydalı. Kulağıma takıp dışarı çıktım bir gün bu kulaklıklardan, mahalleli selamımı almaz, kahveci çay vermez oldu. Demek ki Hasan Amca’nızın tarzı değilmiş.

  kulağınıza küpe olsun

  İşte geldik benim en ilginç bulduğum ürüne. Hani sürekli takım elbise giyip hiç terlemeyen zamane gençleri var ya, işte onların kulağında görüyorum hep bu kulaklıkları. Tamam son derece kullanışlı, ama galiba bizim teknoloji kültürümüzün hala alacağı yol var. Elinizi kolunuzu sallayarak dolaşırken veya araba kullanırken cep telefonunda konuşmak bu Mavidiş kulaklıkları sayesinde çok rahat. Hatta acayip bir hale gelmiş bunlar. Ekranları falan bile var. Mavidiş konusundaki ürünlerinden bildiğim Jabra’nın geliştirdiği BT 800 adlı kulaklık diğerlerinden hem tasarım hem de işlev olarak ayrılıyor. Tekrar tekrar takıyorum kulağıma ve aynadan bakıyorum kendime. Yakıştı be!

  Cep telefonu cepte dursun

  Ben özellikle araba kullanırken cep telefonuyla konuşamıyorum. Zaten gözler zayıf, dikkat desen hemen dağılıyor. Fakat bu ürün işte tam arabalık. ‘Flexy Bluetooth Handsfree’ adlı bu nefis ürün Mavidiş özelliğine sahip cep telefonlarıyla uyumlu çalışıyor. Üstelik cep telefonundaki 20 adet telefon numarasını cihaz üzerine aktarabilme olanağı da mevcut. Işıklı ekranı sayesinde arayan numara karanlıkta bile rahatça görünüyor. Gelişmiş sesli arama özelliği ile de telefonun tuşlarına dokunmanızahiç gerek yok. Kulaklıkla uğraşmak istemeyenler için iyi bir alternatif.

  Gönder yazıcıya bassın

  Daha önceki sayılarda size bol bol tanıttım kameralı telefon-ları. Eminim vardır bir çoğunuzda bu telefonlardan. Çekiyorsunuz da arkadaşları, futbol maçlarını, kedinizi falan. Eee öyle duruyor mu telefonunuzda? O kadar da muhtesit olmayın canım. Bakın, HP’nin Photosmart 375 yazıcı serisine ister cep telefonunuzdan, ister sayısal kameranızdan Mavidiş’le yolluyorsunuz renkli fotoğraflarınızı, o da şıkır şıkır basıyor. Ne iyi değil mi? Hadi bakalım.

  masamda yer açıldı

  Benim çalışma masam her daim dağınıktır. Bazen hanım düzenlemeye yelteniyor, eğer kitap ve dergi yığınının altında kalmazsa benim için kabus günleri başlıyor. Ondan sonra bul bulabilirsen aradığın şeyi. Neyse efendim, benim gibi masasında dağıtmak için yer açmak isteyenlere bu ürün bire bir. ‘Logitech Cordless Desktop’ adlı klavye ve fareden oluşan bu set de elbette Mavidiş’le çalışıyor. Haliyle bilgisayar kasasına bağlanan kablonun ayağınıza takılması, fare kordonunun kayve fincanını devirmesi gibi kazalar da ortadan kalkıyor. Üstelik bu setteki ürünler son derece ergonomik ve uzun süre çalışanlar için oldukça konforlu bir tasarıma sahip.

  İnternet için cep bilgisayarı

  Cep telefonu üzerinden İnternet’e bağlanmak için bu cihazı rahatlıkla kullanabilirsiniz. Cepte taşınabilen bir boyut ve ağırlığa sahip olan ‘Cep İnternet’ adlı alet, görünüm itibarıyla tam bir cep bilgisayarı. Ücretli bir abonelik sistemiyle İnternet bağlantısı sunan Cep İnternet, tüm İnternet sayfalarını mobil olarak açma şansını sunuyor. Yani telefonunuzda Mavidiş varsa, bu alet sayesinde İnternet ortamlarına başka bir cihaza gereksinim duymadan bağlanabilirsiniz. İlginç bir alet, ayaküstü İnternet bağlantısı için kullanılabilir.

  Aile albümü televizyonda

  Ersan kardeşim geçen sayı Foto Yaşam bölümünde çok güzel bahsetmişti bu üründen. Fakat ne yalan söyleyeyim, kıskandım ben. Fırsat yakalamışken onu da inceledim. Sony Ericsson’un MMV-100 Medya Oynatıcı cihazı tam evlere şenlik efendim. Televizyonun arka kısmındaki soketinden takıyorsunuz bu minik aparatı, sonra da ekranınız aile albümüne dönüşüyor. Cep telefonunuzdaki resim ve ses dosyalarını televizyona bu minik alet sayesinde yansıtabiliyorsunuz. Çok küçük ve yetenekli. Her eve lazım cinsten bir şey.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı