Gündem Haberleri

  Mavi Tünel, Göksu'yu kurutmayacak

  A.A.
  07.07.2007 - 10:51 | Son Güncelleme:

  Ermenek ve Göksu ana kollarıyla birlikte yılda 3,5 milyar metreküp suya sahip olan Göksu Nehri, Mavi Tünel ile Konya Havzası'na yılda 414 milyon metreküp su verecek.

  Devlet Su İşleri 4. Bölge Müdürlüğü yetkililerinden aldığı bilgiye göre, düzenlenen törenle inşaatına başlanan Mavi Tünel Projesi, 17 kilometre uzunluğunda bir tünel ve Bağbaşı Barajı'ndan oluşuyor.

  Konya Kapalı Havzası'nda su kaynaklarının kıt olması nedeniyle buraya Göksu Havzası'ndan su getirilmesini öngören Mavi Tünel Projesi'nin, 17 kilometre uzunluğundaki tüneli, aynı zamanda GAP bünyesindeki Urfa Tüneli'nden sonra Türkiye'nin 2. büyük su tüneli olacak.

  Yukarı Göksu Havzası'ndaki Göksu kolunun doğduğu noktada inşa edilecek olan Bağbaşı Barajı'nda toplanacak olan su, Mavi Tünel aracılığıyla, doğal akış yönünün tersindeki Konya Kapalı Hazası'na tahliye edilecek.

  17 kilometre uzunluğundaki tünelden yılda 414 milyon metreküp su Konya Ovası'na, tarımsal sulama, içme ve kullanma suyu olarak aktarılacak. Ancak, Konya'ya akacak olan bu miktar, yılda 3,5 milyar metreküp suya sahip olan Göksu Nehri'nin taşıdığı suyun ortalama 6'da biri anlamına geliyor.

  Yetkililer, ÇED raporları başta olmak üzere inşaat için her türlü iznin alındığı Mavi Tünel Projesi'nin, Göksu Nehri'nin su debisinde önemli bir değişikliğe neden olmayacağını söylediler.

  DOĞAL YAŞAMI ETKİLEMEYECEK

  Yukarı Göksu Havzası'ndan alınacak suların, Akdeniz'e doğru akan nehrin sularını kayda değer oranda azaltmayacağını vurulayan yetkililer, şunları kaydettiler:
  “Aksine, Bağbaşı'ndan sonra bölgeye yapılacak Bozkır ve Afşar barajlarıyla birlikte, bölgede sıkça yaşanan taşkınların önüne de geçilmiş olacak. Böylece, Silifke ve Ermenek gibi Göksu Havzası'ndaki yerleşim yerlerinde, büyük zararlara neden olan sel baskınları ve taşkınlar tümüyle önlenmiş olacak. Su miktarında kayda değer bir azalma olmadığı için, suların doğduğu Toroslar'ın tepesinden Akdeniz'e kadar olan tüm Göksu Havzası'nda, bölgedeki doğal yaşamı bozucu hiç bir etki yapmayacak. Projenin, çevreye en ufak olumsuz bir etkisinden bile söz edilemez.”

  Yetkililer, yaklaşık 93 milyon avro bedelle ihale edilen Mavi Tünel Projesi'nin, 5 yıl içinde tamamlanacağını, Konya'da halen en büyük sorun olan yer altı sularının tehlikeli şekilde azalması nedeniyle, ilk 3 yıl suyun yer altı sularının beslenmesinde kullanılacağını sözlerine ekledi.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı