Gündem Haberleri

  Mavi Senfoni 1 milyon lira Antik A.Ş.’nin 15 Kasım’da

  Yöneten İhsan Yılmaz
  10.11.2009 - 00:00 | Son Güncelleme:

  İstanbul Swissotel’de yapacağı müzayedede Burhan Doğançay’ın önemli eserlerinden Mavi Senfoni, 1 milyon TL rekor açılış fiyatıyla satışa sunulacak. Geçen yıl Contemporary İstanbul Sanat Fuarı’nda bir eserine temsili olarak bu fiyatı koyan Doğançay’ın öngörüsü gerçekleşmiş olacak.

  Türk sanatçıların resim, heykel, enstalasyon, fotoğraf video alanındaki son derece başarılı çalışmaları ile sanat piyasası iyice alevlendi. Sanat eserleri global ekonomi içinde hızla yükselen bir değer haline geldi. Tüm dünyada birbiri ardına düzenlenen müzayedeler, bienaller, fuarlar, müze ve galerilerde açılan sergiler güncel sanat borsasını hareketlendirmeye devam ediyor.

  İşte bunlardan biri de 15 Kasım’da İstanbul’daki Swissotel’de yaşanacak.

  Antik A.Ş.’nin düzenleyeceği Çağdaş Sanat Eserleri müzayedesinde dünyaca ünlü Türk sanatçılara ait eserler satışa sunulacak. Bunlar arasında en büyük dikkati Burhan Doğançay’ın Mavi Senfoni adlı eseri çekiyor. Eserleri New York Metropolitan, Paris Pompidou, Munich Pinakothek gibi dünyanın en önemli 64 müzesinde yer alan sanatçının ilk defa bu kadar önemli bir eseri satışa sunuluyor. 162x285 santimetre ebatlarındaki eserin açılış fiyatıysa 1 milyon TL. Ressamın en çok aranan döneminden 1987 tarihli eser, tuval üzerine karışık teknik. Eser, 1987’de gerçekleştirilen I. İstanbul Bienali’nde de sergilenmişti.

  Müzayedede öne çıkacak bir diğer eser de Fahr El Nisa Zeid’e ait. “Londra” isimli müzelik çalışması 700 bin TL açılış fiyatıyla satışa sunulacak. Müzayedenin ilkleri arasında bir de video art var. Türkiye’de ilk defa bir müzayedede Canan Şenol’a ait “İbret-i Numa” isimli 27 dakikalık video 20 bin TL’den satışa sunulacak.
  Müzayedede ayrıca Doğançay’ın “Duvarlar” serisinden bir yağlıboya çalışması, Mehmet Güleryüz’ün “Her şey Kontrolümüz Altında” eseri, Nedim Günsür’ün “Köylüler” konulu eseri, Cihat Burak’ın “İç Mekânda Nü” konulu çalışması gibi eserler de olacak.

  258. müzayedede yer alan eserler 15 Kasım’a kadar Antik Palace, Artam Sergi Salon’unda görülebilir.

  Orhan Kemal Armağanı’na başvurular başladı

  2010 yılı Orhan Kemal Roman Armağanı’na, katılım süresi başladı. Başvurunun yayınevleri tarafından 2009 yılında ilk kez yayınlanmış olan, Orhan Kemal Roman Armağanı Yönetmeliği’ne uygun romanlar için yapılması gerekiyor. Son katılım tarihinini 10 Ocak 2010 olarak belirlendiği yarışmanın yönetmeliği www.orhankemal.org web sitesinden incelenebilir.

  Orhan Kemal Roman Armağanı Seçiciler Kurulu, Tahsin Yücel, Osman Şahin, İnci Aral, Özdemir İnce, Turhan Günay, Erol Şadi Erdinç ve A. Kemali Öğütçü’den oluşuyor.
  2009 yılı Orhan Kemal Roman Armağanı’nı Son Ada yapıtıyla Zülfü Livaneli kazanmıştı.
  Orhan Kemal Roman Armağanı’na katılan yayınevleri daha ayrıntılı bilgiyi Orhan Kemal Kültür Merkezi-Akarsu Caddesi No: 30, Cihangir, İstanbul ve 0212 292 92 45 numaralı telefondan alabilirler.

  Büyük Kulüp Korosu’ndan 5. yıl konseri

  1882 yılında kurulan tarihi Büyük Kulüp Derneği’nin Klasik Türk Müziği Korosu, kuruluşunun 5. yılı olan 8 Kasım 2009 Pazar günü saat 16.00’da Kulübün Balo Salon’unda açılış konserini verdi.
  Şef Taylan Kendirli’nin yönettiği koro konserin 1. bölümünde ilk eser olarak Dede Efendi’nin rast makamında Kar-ı Natık’ını seslendirdi. Zavil ve mahur makamlarında icra edilen diğer eserler ile tamamlanan 1. bölümden sonra, konserin 2. bölümünde kulüp üyesi ve T.C. Kültür Bakanlığı İstanbul Devlet Korosu solisti Münip Utandı, muhayyer makamında eserler okudu. Daha sonra sahneye tekrar gelen koro hicaz makamındaki eserlerle programına devam etti.

  Program, Mustafa Kemal Atatürk anısına yapılan konuşma ve sevmiş olduğu Rumeli türkülerinin seslendirilmesi ile sona erdi.

  GÜNÜN AJANDASI

  OKUMA

  Oya Baydar’ı dinleyin


  Çırağan Palace Kempinski’nin, Kalem Ajans işbirliğiyle yaptığı “Çırağan Okumaları”nın bugünkü konuğu yazar Oya Baydar. Saat 19.00’da başlayacak etkinlikte yazar, son romanı “Çöplüğün Generali”nden parçalar okuyup konukları bilim, siyaset, toplumsal bellek konuları üzerinde düşünmeye çağıracak. Tel: 0212 245 44 06

  SERGi

  Ankara’ya farklı bakış


  Ankara’ya farklı bakış Suna ve İnan Kıraç Vakfı İstanbul Araştırmaları Enstitüsü’nde Ankara’ya farklı bir açıdan bakan “Ankara: Kara Kalpaklı Kent 1923-1938” sergisi açıldı. Küratörlüğünü Ekrem Işın’ın, danışmanlığını Turan Tanyer’in yaptığı sergide Osmanlı ile Cumhuriyet’in birbiriyle çatışan sembolleri üzerine kurulu bir kent olan Ankara’nın, Osmanlı yerleşim dokusundan Erken Cumhuriyet’in modern yapılaşmasına uzanan mimari öğeleri, Cumhuriyet’in kuruluş coşkusunu ve Atatürk’ün etrafında şekillenen gündelik hayatı yansıtan fotoğraf ve objeler yer alıyor.

  TiYATRO

  Bursa’nın işgali


  Bursa Devlet Tiyatrosu, Zerrin Tığlıoğlu’nun yazdığı ve Betül F. Gökçer’in yönettiği “Kara Örtü- Puşide-i Siyah” adlı oyunu bugün, 11-12-13-14 Kasım’da Ankara Küçük Tiyatro’da sahneleyecek. Bursa’nın işgal edilişinden kurtuluşuna kadar geçen iki yıllık süreyi Bursalı bir ailenin penceresinden anlatan oyun tarihi belgelerle geçmişi bir kez daha gözler önüne seriyor.

  KONSER

  Trabzon’da Blues

  Türkİye’nin en uzun soluklu müzik festivali Efes Pilsen Blues Festival, 20. kez Türkiye turunda. Festivalin bu yılki konukları Shemekia Copeland, Terry Evans ve Ray Schinnery yarın 18.30’da Trabzon’da Zorlu Grand Hotel’de olacak.
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı