Gündem Haberleri

  Matsakis, KKTC'deki duruşmasına gitmedi

  A.A.
  05.01.2006 - 12:50 | Son Güncelleme:

  KKTC'de birinci derecede askeri yasak bölgeyi ihlal, Türk bayrağını çalma ve bayrağa hakaret suçlarıyla mahkemeye çıkarılan Avrupa Parlamentosu (AP) Rum milletvekili Marios Matsakis, bugüne ertelenen duruşmaya katılmadı. Duruşma, 20 Ocak Cuma gününe ertelendi.

  Lefkoşa'da 2 Ocak'ta çıkarıldığı Askeri Mahkeme'de, hakkında açılan davanın, AP milletvekili olmasından kaynaklanan dokunulmazlığı nedeniyle AP milletvekilliği görev süresinin sonuna kadar askıya alınmasının ardından Lefkoşa Kaza Mahkemesi'nde, 50 bin YTL'lik şahsi kefalete bağlanarak serbest bırakılan Matsakis, bugün Lefkoşa Kaza Mahkemesi'nde, statüsünün belirleneceği duruşmaya katılmadı.

  Yargıç Ömer Güran, sanığın AP üyesi olduğu ve dokunulmazlığının olup olmadığına henüz karar verilmediği için bu aşamada Matsakis hakkında tutuklama emri vermesinin mümkün olmadığını belirterek, duruşmayı 20 Ocak'a erteleme kararı aldı. Önceki duruşmada yargıcın emrettiği üzere, mahkemeye gelerek Matsakis'in statüsü ve dokunulmazlığı konusunda bilgi vermesini istediği KKTC Dışişleri Bakanlığı'ndan bir yetkilinin de mahkemede hazır bulunduğu bugünkü duruşmada, sanığın bugüne ertelenen mahkemede hazır bulunacağına dair imzaladığı 50 bin YTL'lik şahsi kefalet konusunda ise herhangi bir karar çıkmadı. Kefalet senedinin, dava sonuçlanıncaya kadar geçerliliğini koruduğu öğrenildi.

  MATSAKİS MAHKEME SALONUNA ÇAĞRILDI

  Lefkoşa Kaza Mahkemesi'ndeki duruşma, mübaşir tarafından Marios Matsakis'in adı okunarak mahkeme salonuna çağrılmasının ardından Savcı Yardımcısı Cemaliye Usanmaz, sanığın çağrılmasına rağmen bugünkü duruşmada hazır bulunmadığını belirterek, Matsakis'in tutuklanarak mahkemeye getirilmesi isteminde bulundu. Ardından Yargıç Ömer Güran, gerekçeleriyle birlikte kararını açıkladı.

  Mahkemede hazır bulunmayan AP milletvekili Marios Matsakis'in bugünkü duruşmada dokunulmazlığı olup olmadığı konusunda karara varılmasının planlandığını, ancak sanık hazır bulunmadığı için bunun mümkün olmadığını kaydeden Güran, bunu dikkate alarak davayı ileri bir tarihe ertelemek durumunda olduğunu söyledi.

  Davayı 20 Ocak'a ertelediğini açıklayan Güran, önceki duruşmada olduğu gibi, KKTC Dışişleri Bakanlığı'ndan bir yetkilinin 20 Ocak'taki duruşmada da mahkemede hazır bulunarak Matsakis'in statüsü ve dokunulmazlığı konusunda bilgi vermesini emretti.

  Yargıç Güran, iddia makamının, sanığın bu tarihte mahkemeye tutuklanarak getirilmesi yönündeki talebini de dokunulmazlık konusu karara bağlanmadığı için reddetti. Duruşma tarihinin, sınır kapılarına bildirilmesi ve sanığın ülkeye giriş yapması halinde kendisine tebliğ edilmesi emrini de veren Güran, ”Bu aşamada sanığın mahkemeye tutuklanarak getirilmesi, dokunulmazlığına tecavüz anlamına gelir” dedi.

  1 Kasım 2005'de Akıncılar'daki boş nöbetçi kulübesinden Türk bayrağını çalan Marios Matsakis, 31 Aralık 2005'de Ledra Palace Sınır Kapısı'ndan KKTC'ye girerken, hakkındaki gıyabi tutuklama kararı gereği tutuklanmıştı.
  KKTC'de 2 Ocak'ta, önce Askeri Mahkeme'ye çıkarılan Matsakis hakkında, 1. Derecede Askeri Yasak Bölgeyi ihlal suçlamasıyla açılan dava, AP milletvekili olmasından kaynaklanan dokunulmazlığı nedeniyle, AP milletvekilliği görev süresinin sonuna kadar askıya alınmıştı.

  Matsakis daha sonra bayrak çalma ve bayrağa hakaret davası için Lefkoşa Kaza Mahkemesi'ne çıkarılmıştı. Lefkoşa Kaza Mahkemesi de Matsakis'in dokunulmazlığı ve statüsüyle ilgili KKTC Dışişleri Bakanlığı'ndan bir yetkilinin mahkemeye bilgi vermesi için duruşmayı 5 Ocak Perşembe gününe erteleyerek, Matsakis'in 50 bin YTL'lik şahsi kefalet imzalamasını emretmişti. Matsakis, şahsi kefaleti imzaladıktan sonra Güney Kıbrıs'a dönmüştü.
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı