Gündem Haberleri

  Matsakis KKTC'deki 3'üncü duruşmasına yine gitmedi

  A.A.
  20.01.2006 - 11:47 | Son Güncelleme:

  KKTC'de, birinci derecede askeri yasak bölgeyi ihlal, Türk bayrağını çalma ve bayrağa hakaret suçlarıyla mahkemeye çıkarılan Avrupa Parlamentosu (AP) Rum milletvekili Marios Matsakis, Lefkoşa Kaza Mahkemesi'ndeki bugünkü duruşmasına da gelmedi. Duruşma 3 Şubat'a ertelendi.

  Lefkoşa Kaza Mahkemesi, yargıç Ömer Güran başkanlığında toplandı. Savcı yardımcısı Damla Altan, mahkemeye hitabında, “KKTC'ye gelmemesinden dolayı tebliğde bulunulamayan sanığın, kuzeye geleceği yönünde beyanları bulunduğuna” işaret ederek, “davanın 1 ay ya da mahkemenin uygun gördüğü bir tarihe ertelenmesini” istedi.
  Yargıç Ömer Güran ise “duruşmanın, sanığa tebligat yapılması amacıyla ertelendiğini, ancak bunun gerçekleşememesinden dolayı itham ve tebliğ amacıyla yeniden ileri alınmasının uygun görüldüğünü” söyledi.

  Davanın 3 Şubat 2006'ya ertelenmesini uygun gördüklerini kaydeden yargıç Güran, “sınır kapılarına gelmesi halinde bunun sanığa tebliğ edilmesine karar verildiğini” belirtti. Güran, KKTC Dışişleri Bakanlığı'ndan bir yetkilinin de gelecek duruşmada mahkemeye sanığın dokunulmazlığıyla ilgili bilgi vermesini talep etti.
  Duruşmada, KKTC Dışişleri Bakanlığı 1. Sekreteri Kemal Köprülü de hazır bulundu.

  MATSAKİS, 31 ARALIK'TA TUTUKLANMIŞTI

  Marios Matsakis, 1 Kasım 2005'te Akıncılar'daki boş nöbetçi kulübesinden Türk bayrağını çalma suçundan, 31 Aralık 2005 Cumartesi günü saat 15.30'da Ledra Palace sınır kapısından KKTC'ye girerken tutuklanmıştı.
  Askeri Mahkeme'ye 2 Ocak'ta çıkarılan Matsakis hakkında, 1. derecede askeri yasak bölgeyi ihlal suçlamasıyla açılan dava, AP milletvekili olmasından kaynaklanan dokunulmazlığı yüzünden askıya alınmış ve Matsakis, daha sonra bayrak çalma ve bayrağa hakaret davası için aynı gün, Lefkoşa Kaza Mahkemesi'ne çıkarılmıştı.

  Lefkoşa Kaza Mahkemesi de, Matsakis'in dokunulmazlığı ve statüsüyle ilgili olarak Dışişleri Bakanlığı'ndan bir yetkilinin mahkemeye bilgi vermesi için duruşmayı 5 Ocak gününe erteleyerek, Matsakis'in 50 bin YTL'lik şahsi kefalet imzalamasını emretmişti. Şahsi kefaleti imzaladıktan sonra Güney Kıbrıs'a dönen Matsakis, 5 Ocak'taki duruşmaya gelmediği için duruşma bugüne ertelenmişti.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı