Gündem Haberleri

  Matsakis, KKTC'de mahkemeye çıktı

  A.A.
  01.01.2006 - 16:04 | Son Güncelleme:

  KKTC'ye giriş yaparken dün tutuklanan ve 1 Kasım'da Akıncılar bölgesinde ara bölgeyi ihlal ederek Türk nöbet kulübesindeki bayrağı çalan Avrupa Parlamentosu milletvekili Marios Matsakis, bugün Lefkoşa'da askeri mahkemeye çıkarıldı.

  Hakim Ahmet Kalkan'ın huzurunda görülen davada, Savcı Sarper Altıncık, Matsakis'in birinci derecede askeri yasak bölgeye izinsiz ve kaçak girmek ve bayrağa saygısızlık suçu işlediğini belirtti. Polis memuru Ali Tosun da Matsakis'in 1 Kasım'da Akıncılar'da nöbet kulübesindeki Türk bayrağını izinsiz alarak güney Kıbrıs'a geri döndüğünü, dün de Ledra Palace sınır kapısından KKTC'ye giriş yapmak isterken, hakkında daha önce alınan tutuklama kararı gereğince tutuklanarak, kendi isteği doğrultusunda polis karakoluna götürüldüğünü ve isteğiyle ifadesinin alındığını belirtti.
  Polis memuru Tosun, Matsakis'in serbest kalması halinde, yasadışı yollardan KKTC'yi terk etme ihtimalinin olduğunu, bu nedenle onun yargılanamayacağını belirterek, tahkikatın bittiğini, birkaç gün içinde dosyanın mahkemeye sevk edileceğini söyledi.
  Polis memuru, Matsakis'in yargılanıncaya kadar, 3 ayı geçmemek üzere tutuklu kalmasını talep etti.
  Tosun, Matsakis'in işlediği suçların 3 yıla hapis cezası gerektirdiğini belirtti.
  Duruşma sırasında savcının rahatsızlanması nedeniyle duruşmaya kısa bir süre ara verildi.

  OLAY ADAM MATSAKİS

  Matsakis de avukat istemediğini belirterek, savunmasını kendi yaptı. Matsakis, tutuklanmasının yasadışı olduğunu, anayasal ve AP milletvekilliği haklarını ihlal edildiğini öne sürdü.
  Konunun daha fazla uzatılmadan kapatılmasını talep eden Matsakis, tutukluluk şartlarından şikayet etti. KKTC'yi tanımadığını söyleyen Matsakis, “Fakat uzlaşmanın yanındayım” dedi.
  Salı günü Brüksel'de Avrupa Parlamentosu toplantılarına katılacağını ifade eden Matsakis, konunun Kıbrıs'ın iki toplumu arasında tırmandırılmamasını ve Avrupa Parlamentosu'nun işlerinin engellenmemesini istedi. Savcının tutuklanma istemine karşı çıkan Matsakis, davanın bugün görülmesini ve konunun kapatılmasını talep etti.
  Matsakis, dün Avrupa Parlamentosu'nun Polonyalı milletvekili Yenovefa Kpaoutsa ile Ledra Palace sınır kapısına geldiğini, ona Lefkoşa'yı gezdirmek istediğini, ayrıca KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat'a hediye getirdiğini söyledi.
  Matsakis, hediyesinin barış ve dostluk olduğunu ifade ederek, yeni yılda Kıbrıs'ın yeniden birleşmesi dileğinde bulundu.
  Hakim Ahmet Kalkan, kararı açıklamak için duruşmaya ara verdi.
  (ZK-OK-SRP)

  15:52 01/01/06
  "
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı