Gündem Haberleri

  Matsakis AP'den Türkiye'yi kınamasını istedi

  A.A.
  05.01.2006 - 13:47 | Son Güncelleme:

  KKTC'de birinci derecede askeri yasak bölgeyi ihlal, Türk bayrağını çalma ve bayrağa hakaret suçlarıyla mahkemeye çıkarılan ve bugüne ertelenen duruşmaya katılmayan Avrupa Parlamentosu (AP) Rum milletvekili Marios Matsakis, AP Başkanı Joseph Borrell'e bir mektup göndererek, tutuklanması nedeniyle Türkiye'yi protesto etmesini istedi.

  Rum basınında yer alan habere göre Matsakis, mektubunda, kendisine KKTC'de yapılan muameleden ötürü Türk hükümetinin protesto edilmesini, Türkiye'den buna benzer bir durumun yeniden tekrarlanmamasını talep etmesini ve Türkiye'nin AP milletvekillerine yönelik genel tutumunun Avrupa Parlamentosu'nda tartışmaya açılmasını talep etti.
  Mektubunda, KKTC'de yaşadıklarını, AP milletvekili Joost Lagendijk'in, “Türkiye'de yaşadığı tehditlerle eş” tutan Matsakis, mektubunda tutuklanmasının ayrıntılarına değindi. Matsakis, tutuklanmasından askeri mahkemeye çıkarılması ve serbest bırakılmasına kadar geçen sürede “Bozkurtların tehditleri altında” olduğunu iddia etti.

  Öte yandan, Rum hükümet sözcüsü Kipros Hrisostomidis, Matsakis'in, ”Rum hükümeti ve Rum Hukuk Dairesi'nin (Başsavcılık) kendisinden talep etmesi durumunda, KKTC'deki mahkemeye katılabileceği” yönündeki açıklamasını yorumladı. Hrisostomidis, Matsakis'in, “sahte devletin sözde mahkemelerinde hazır bulunmasına ilişkin Rum hükümetinin görüşünü biliyor olması gerektiğini” söyledi. Hrisostomidis, “Sayın Matsakis tutuklanmasından önceki eylemi hakkında hükümetin görüşünü talep etmemişti” dedi.

  MATSAKİS'İN ESKİ SUÇLARI

  Bu arada, Rum Politis gazetesi, Güney Kıbrıs'ta da Matsakis aleyhinde davalar açılmasının gündemde olduğunu yazdı. Gazete, Matsakis hakkında yaklaşık 1,5 yıl önce ortaya çıkan, adli tabip görevini sürdürdüğü sırada bir polisten raporunu değiştirmesi karşılığında rüşvet talep ettiği yönündeki suçlamalara ilişkin Rum Savcılığının yaptığı araştırmanın tamamlandığını ve birkaç hafta içinde dava dosyasının mahkemeye gönderilmesinin beklendiğini belirtti.
  Matsakis hakkında, kaçak tarihi eser bulundurmak suçlamasıyla yürütülen diğer bir soruşturmanın da tamamlanmak üzere olduğu belirtildi.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı