Gündem Haberleri

  Matsakis AB'den destek bulamadı

  Hürriyet Haber
  07.01.2006 - 15:26 | Son Güncelleme:

  KKTC'ye girmek isterken “bayrak çaldığı” için geçen hafta tutuklanan ve dokunulmazlığı göz önüne alınarak serbest bırakılan Avrupa Parlamentosu (AP) Rum milletvekili Marios Matsakis, AP alt komisyonuna Türkiye'yi şikayet etti, ancak destek bulamadı.

  AP Dış İlişkiler Komisyonu'na bağlı İnsan Hakları Alt Komisyonu'nun 4 Ocak'taki toplantısına izleyici olarak katılan Matsakis, Türkiye konusu açıldığında söz alarak yaşadıklarını anlattı.

  “AB toprağında Türkiye'nin kendisini tutukladığını” savunan Matsakis, AP'nin buna en sert şekilde tepki göstermesini istedi.

  Matsakis'in sözlerini dikkatle dinleyen İnsan Hakları Alt Komisyonu Başkanı ve Yeşiller Grubu üyesi Fransız vekil Helene Flautre, “Yaşadıklarını öğrenmiş olduk” diyerek, teşekkür etti.
  Flautre, Matsakis'e, “bir AP üyesinin daha önce Rusya'da da tutuklandığını” hatırlattı ve durumu normal karşıladığı yönünde ifadelerde bulundu.

  İnsan Hakları Alt Komisyonu'ndaki diğer vekillerin de Matsakis'i sadece dinlemekle yetindikleri ve sessiz kaldıkları öğrenildi.

  Bu arada, AP İnsan Hakları Alt Komisyonu'nda Türkiye ile ilgili konuşan Başkan Flautre, AB Komisyonu'nun genişlemeden sorumlu üyesi Olli Rehn'in ifade özgürlüğü bağlamında Türk Ceza Kanunu'nun 301. ve 305. maddeleriyle ilgili açıklamaları olduğunu hatırlattı.

  Yazar Orhan Pamuk ile gazeteci Hrant Dink başta olmak üzere Türkiye'de 70'e yakın gazeteci, yazar ve yayımcının yargılandığını söyleyen Flautre, ifade özgürlüğünü kısıtlayan engellerin kaldırılması talebinde bulundu.

  Toplantıda AP-Türkiye Karma Komisyonu Eşbaşkanı Joost Lagendijk hakkında Türkiye'de soruşturma başlatılması da gündeme geldi. Bu konuda söz alan bazı üyeler, Lagendijk'in Orhan Pamuk davasını izlemek için Türkiye'ye giden AP Türkiye Raportörü Camiel Eurlings başkanığındaki resmi parlamento heyetinde yer almadığını, kendi insiyatifiyle duruşmayı izlediğini ifade ettiler.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı