Gündem Haberleri

  Matkap operasyonu davasında karar

  A.A
  28.05.2010 - 20:57 | Son Güncelleme:

  “Matkap” adı verilen operasyon kapsamında 5'i tutuklu 12 sanığın yargılandığı davada, “Yeşil” olarak bilinen Mahmut Yıldırım'ın sağ kolu olduğu öne sürülen Bedirhan Esenlik'in de aralarında bulunduğu 10 sanık, 10 ay ile 6 yıl 1 ay 10 gün arasında değişen hapis cezalarına çarptırılırken, 2 sanık da beraat etti.

  İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesinde 7 Mayıs 2010'da yapılan duruşmada karara bağlanan davanın gerekçeli kararı açıklandı. Sanıklar hakkındaki suçlamalar, milletvekilleri İhsan Arslan ve Abdullah Veli Seyda'nın da aralarında bulunduğu müşteki beyanları, suç delilleri, duruşmalardaki sanık savunmaları ve savcılığın esas hakkındaki yazılı görüşüne yer verilen gerekçeli kararda, delillerin değerlendirilmesi sonucunda sanık Orhan Aykut liderliğinde, sanıklar Hasan Kılınç, Mahmut Kılınç, Halime Dayan, Şenol Boyu, Mehmet Mucip Seven ve Mehmet Salih Aydar'ın kendilerini “Jitemci, derin devlet, Yeşil kod adlı Mahmut Yıldırım'ın adamları” olarak çevrelerine lanse ettikleri belirtildi.


  Sanıkların bu şekilde oluşturdukları gizemli, korkutucu, baskıcı havanın etkisine aldıkları insanlardan tehdit, şantaj ve gasba kadar uzanan şekillerde ve yöntemlerle menfaat temin ettikleri, para istediklerinin anlaşıldığı vurgulanan gerekçeli kararda, deliller sonucunda “suç işlemek amacıyla örgüt kurma” suçunu işledikleri ve eylemlerini de bu örgütün amacı doğrultusunda gerçekleştirdiklerinin nitelendirildiği ifade edildi.
  Gerekçeli kararda, şu ifadelere yer verildi:


  “Sanıkların aralarında gevşek de olsa hiyerarşik bir ilişkinin bulunduğu, üye sayısının 3'ten fazla olduğu, tehdit, gasp gibi suçları işlemek amacıyla bir araya geldikleri, bu birlikteliğin tek bir olaya mahsus olmayıp uzun bir sürece yayıldığı, birden fazla suçu ve eylemi kapsadığı, amaçladıkları suçları işlemek için kendilerinde yeterli malzeme ve dokümanın bulunduğu, suç işleme iradelerinde devamlılığın olduğu hususunda mahkemeye tam bir vicdani kanaat gelmiştir.”
  Gerekçeli kararda, sanıklar Orhan Aykut, Halime Dayan, Şenol Boyu, Mehmet Salih Aydar ve Mahmut Kılınç'ın, müşteki milletvekilleri Abdullah Veli Seyda ve İhsan Arslan'a karşı, “dolandırıcılığa teşebbüs” suçunu işlediklerinin kabul edildiği aktarılırken, sanıklar Orhan Aykut, Mehmet Salih Aydar, Halime Dayan, Mehmet Mucip Seven, Albay Şenol Boyu, Mahmut Kılınç ve Hasan Kılınç'ın da suç örgütünün faaliyeti kapsamında müşteki Zübeyir Altıntaş'a karşı “gasba teşebbüs” suçunu işledikleri anlatıldı.
  Sanıklar Orhan Aykut ve Nazım İsmet Kalaylı'nın müşteki Maşallah Erez'e karşı “gasba teşebbüs” suçunu işlediklerinin anlatıldığı kararda, sanıklar Bedirhan Esenlik ve Nedim Demirel'in de “ruhsatsız tabanca ve mermi bulundurmak” suçunu işledikleri kaydedildi.

  KARAR

  Mahkeme heyeti, bu gerekçelerle sanık Orhan Aykut'un “suç işlemek amacıyla örgüt kurmak”, “gasba teşebbüs etmek”, “dolandırıcılığa teşebbüs etmek” ve “6136 Sayılı Ateşli Silahlar Kanununa muhalefet etmek” suçlarından 6 yıl 1 ay 10 gün hapisle cezalandırılmasına hükmetti.
  Sanıklar Şenol Boyu, Halime Dayan ve Mehmet Salih Aydar'ın “suç işlemek amacıyla kurulan örgüte üye olmak” ve “gasba ve dolandırıcılığa teşebbüs etmek” suçlarından 3 yıl 4'er ay hapisle cezalandırılmasını kararlaştıran heyet, sanıklardan Hasan Kılınç'a 2 yıl 11 ay 25 gün, Mahmut Kılınç'a 3 yıl 4 ay 25 gün ve Nazım İsmet Kalaycı'ya da 2 yıl 1 ay hapis cezası öngördü.
  Heyet, “Yeşil” kod adlı Mahmut Yıldırım'n sağ kolu olduğu iddia edilen ve adını Bedirhan Esenlik olarak değiştiren Zakir Selvi, Mehmet Mucip Seven ve Nedim Erdemirel hakkında da “6136 Sayılı Ateşli Silahlar Kanununa muhalefet etmek” suçundan 10'ar ay hapis cezası hükmetti.
  Mahkeme heyeti, sanıklar Haydar Gündöner ve Cahit Gökçar'ın ise beraatını kararlaştırdı.
  Heyet, 7 Mayıs'ta yapılan duruşmada, sanıklar Mehmet Salih Aydar, Hasan Kılınç, Mahmut Kılınç ve Albay Şenol Boyu'nun tutuklu kaldıkları süreyi dikkate alarak tahliyelerine karar verirken, örgüt lideri olduğu iddiasıyla yargılanan sanık Orhan Aykut'un tutukluluk halinin devamına hükmetmişti.

  İDDİANAMEDEN

  “Matkap” operasyonu kapsamında haklarında soruşturma yürütülen Bedirhan Esenlik'in (Zakir Selvi) de aralarında bulunduğu 12 sanık hakkında 1 ile 52 yıl arasında değişen hapis cezası istemiyle hazırlanan iddianamede, Orhan Aykut'un “suç işlemek amacıyla örgüt kurmak”, “nitelikli yağma” ve “ruhsatsız silah bulundurmak” suçlarından 32 yıldan 52 yıla kadar hapsi istenmişti.
  İddianamede, Jandarma Albay Şenol Boyu'nun “suç işlemek için kurulan örgüte üye olmak” ve “nitelikli yağma” suçlarından 21 yıldan 33 yıla kadar hapisle cezalandırılması talep edilmişti.
  Mehmet Salih Aydar, Halime Dayan, Haydar Gündöner, Mehmet Nazım Kalaylı, haklarında yakalama emri bulunan şüpheliler Mahmut Kılınç ve Hasan Kılınç'ın da benzer suçlardan 10 ile 33,5 yıl arasında değişen hapis cezalarına çarptırılması istenmişti.
  İddianamede, adını mahkeme kararıyla Bedirhan Esenlik olarak değiştiren ve “Yeşil” olarak bilinen Mahmut Yıldırım'ın sağ kolu olduğu iddia edilen Zakir Selvi'nin de “suç işlemek için kurulan örgüte üye olmak” ve “ruhsatsız silah bulundurmak” suçlarından 2 yıldan 6 yıla kadar hapisle cezalandırılması talebinde bulunulmuştu.İddianamede, Nedim Erdemirel, Nazım Gökçer ve Mehmet Mucip Seven'in de benzer suçlardan 1 ile 6 yıl arasında değişen hapis cezalarına çarptırılması istenmişti.Savcılık sorgusunun ardından serbest bırakılan eski milletvekili Mehmet Gül hakkında da vefatı sebebiyle takipsizlik kararı verilmişti.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı