GeriGündem Masumiyet Müzesi projesini geri çekti
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Masumiyet Müzesi projesini geri çekti

Nobel ödüllü yazar Orhan Pamuk, 2010 İstanbul Avrupa Kültür Başkenti (AKB) Ajansı'ndan gelecek 754 bin 500 TL ile kuracağı ve son romanının adını taşıyan Çukurcuma'daki 'Masumiyet Müzesi' adlı projesini ajanstan geri çekti.

Habertürk Gazetesi'nden Serkan Akkoç'un haberine göre, Nobel Ödüllü yazar Orhan Pamuk'un 2008'de yayımlanan aşk romanı 'Masumiyet Müzesi' ile eşzamanlı olarak aynı isimde açmayı planladığı ve kitaptaki Kemal karakterinin aşkı Füsun'un hatıralarını canlı tutmak için biriktirdiği objelerin sergileneceği müze projesinde şok gelişme...

Pamuk'un bu proje için satın aldığı İstanbul Çukurcuma'daki Brukner Apartmanı'nın restorasyonu 2003'te bitmişti. Kitabın 574'inci sayfasında da müzenin bulunduğu yerin haritası ve giriş bileti yer almıştı. Müzeyi açmak için Alman mimar çift Brigitte-Gregor Sunder'in düzenleme çalışmalarını bitirmesini bekleyen Pamuk, Şubat 2009'da da kurduğu 'Masumiyet Vakfı' aracılığıyla da AKB Ajansı'na başvurarak projeye mali destekte bulunulmasını talep etti. Ajans da projeye 754 bin 500 TL tutarında destek olunmasına karar verdi.

Ancak AKB Ajansı'nın projeye verdiği destek, diğer desteklenen projelerle beraber gazetelerde tartışma konusu oldu. Ajans yine de müzenin önümüzdeki Temmuz ayında açılacağını ilan etti. Ocak 2010'a gelindiğinde iki taksitlik ödeme de yapılmıştı. Tüm bu gelişmeler yaşanırken Pamuk, AKB Ajansı Yürütme Kurulu'na bir mektup göndererek projeyi ajanstan geri çektiğini yazdı. Pamuk, mektubunda şimdiye kadar alınan paranın da faiziyle birlikte geri ödeneceğini ifade etti.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle