Gündem Haberleri

  ‘Masum’ tehlike

  Hürriyet Haber
  28.09.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Uyuşturucu bağımlılığın ilk halkası olarak kabul edilen esrar, gençler arasında ‘‘masum’’ olarak kabul ediliyor. Sanılanın aksine esrar, uyuşturucu bağımlılığını hızlandırmanın yanı sıra beyne ve cinselliğe de zarar veriyor.

  Diğer uyuşturucu maddelere oranla daha ‘Masum’ sanılan esrar, ‘kapı’ yani geçiş maddesi olarak değerlendiriliyor. Bağımlıların önemli bir kısmının ilk kullandıkları maddenin esrar olduğu biliniyor. Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi AMATEM (Alkol ve Madde Bağımlılığı Tedavi Merkezi) Kliniği'nin araştırması, lise öğrencilerinin yüzde 4.2'sinin yaşamlarında en az bir kez esrar kullandığını gösteriyor. 6 bin 800 lise öğrencisi arasında yapılan araştırmaya göre, gençlerin yaklaşık yüzde 30'u, esrarla karşılaşıyor ve esrarı deneyen 5 gençten biri sağlığa zararlı olmadığını düşünüyor. Yüzde 25'i rahatlamak, yüzde 23.2'si merak, yüzde 21.4'ü de sinirlendiği için ilk olarak esrarı denediğini söylüyor.

  Uzmanlar, ‘Esrar ottur, zararı yoktur’ düşüncesinin son derece yanlış olduğunu vurgularken, psikolojik bağımlılık yaratması, beyin ve üreme sistemine zarar vermesi, uzun sürede bronşit ve karaciğer kanserine neden olduğunu da belirtiyorlar.

  AMATEM Kliniği uzmanlarından Dr. Ümit Yazman, genellikle ilk kullanılan maddenin esrar olduğunu belirterek, ‘‘Esrar kullanan insanların başka maddelere geçtiklerini görüyoruz’’ dedi. Esrarı kesen insanda sıkıntı, maddeyi bulma ve kullanma isteği hissedildiğini söyleyen Dr. Yazman, şöyle devam etti:

  ‘‘Bu hislerini, ancak tekrar maddeyi kullandığında bertaraf edebiliyor. Psikolojik bağımlılık, işin bu bölümü. Kendi içinde sorunlarına, dertlerine, keyfine, mutluluğuna katkıda bulunmak amacıyla kullanılıyor. Aslında suni bir mutluluk yaratmaya, içinde bulundukları çökkünlük halini geçirmeye çalışıyorlar. Böylece bağımlılık gelişiyor. Zaman zaman suni mutluluk hali kısa bir an için gerçekleşse de sonrasında çok daha fazla çökkünlük ve sosyal hayatta bozulmalar meydana getiriyor.’’

  Esrar, erkekliği de öldürüyor

  Esrarın vücuttan en zor atılan madde olduğunu söyleyen AMATEM Kliniği uzmanlarından Dr. Ümit Yazman, ‘‘Yağlı dokularda tutuluyor. En çok beyinle kadın ve erkek yumurtalıklarını etkiliyor. Örneğin esrar alındıktan hemen sonra erkeklik hormonu testesteronun yüzde 25-35 oranında azaldığı saptandı’’ dedi. Esrarın beyinde depolandığını vurgulayan Dr. Yazman, bu nedenle algılamanın değiştiğini ve sarhoşluk hissi ile psikiyatrik hastalıklara yol açtığını söyledi.

  Cinsiyet hücrelerine olumsuz etkisi nedeniyle esrarın kadın ve erkekte kısırlığa neden olduğunu belirten Dr. Yazman, ileri vakalarda sakat çocuk doğumlarının bile meydana gelebildiğini söyledi. Esrar ayrıca, sigaraya göre 5 kat daha fazla akciğer kanserine yol açıyor.

  PSİKOLOJİK BAĞIMLILIK

  Esrar alanların yaşadıkları duyguyu bir daha yakalayabilmek için tekrar tekrar almak zorunda kaldıklarını anlatan Dr. Yazman, miktarın gittikçe artmaya, kullanma aralıklarının ise daralmaya başladığığını ve böylece bağımlılığın geliştiğini söyledi. Dr. Yazman, esrar bağımlılığın hayatın 3 alanını vurduğunu belirterek, ‘‘Esrara bağımlı hale gelenlerin aile düzenlerinde ciddi rahatsızlıklar oluyor. İş yaşamlarında verimlilik düşüyor, konsantrasyon azalıyor. Arkadaşları ve dostlukları bu maddelerin kullanımana yönelik olarak başlıyor’’ dedi.


  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı