Gündem Haberleri

  Massive Attack @the Park

  Hürriyet Haber
  11.07.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  24 Temmuz Cumartesi gecesi, bu yıl İstanbullu müzik severler için çok bereketli geçen yaz mevsiminin en özel gecelerinden biri olacak. İki yıl önce İstanbul Caz Festivali kapsamında izleme şansına eriştiğimiz Massive Attack, bu kez Park Orman'da sahneye çıkacak. Howie B., İngiliz rock'unun son dönemdeki en diri topluluklarından Reef, Kurban, Megalo Maniax ve Türk dj'lerin de müzik yapacakları bu ilginç olay tam 12 saat sürecek...

  Bıktıran, süründüren, insanı canından bezdiren sıcaklara karşı küçük bir öneri: 24 Temmuz'da Maslak Park Orman'da hazır bulunun. Saat 18.00'de başlayacak olan Levi's@The Park, 12 saat sürecek şahane bir müzik maratonu. Maratonun en iddialı ismi de iki yıl önce İstanbul Caz Festivali kapsamında izleme şansına eriştiğimiz Massive Attack.

  COŞKUYLA KARŞILANDI

  1990'lı yılların en önemli birkaç topluluğundan biri olan Massive Attack'ın yeniden memleket sınırları içinde boy gösterecek olması, kulağı modern seslere açık müzikseverler tarafından coşkuyla karşılandı desek abartmış olmayız herhalde. Nedir Massive Attack, anlatmaya gerek var mı bilemiyoruz ama yine de anlatalım...

  1990'ların hemen başında İngiltere'nin kuzeyinde tuhaf şeyler oldu, derinlerde bir hareketlenme hissedildi... Bir grup müzisyen, yıllardır biriktirdikleri sesleri, sözleri ve ritmleri bir anda ortaya döktüler. Müzikle şöyle kıyısından köşesinden de olsa ilgilenen herkesi ciddi şekilde heyecanlandıran bir albümdü ‘‘Blue Lİnes’’. 3D, Daddy G ve Mushroom'un çekirdek kadrosunu oluşturduğu Massive Attack, pek çok iyi müzisyenin katkılarıyla kotardıkları albümle ‘‘Trip Hop’’ hareketini de başlatmış oldu.

  Açıkçası ‘‘Blue Lines’’ın ardından başta İngiltere ve kıta Avrupa ülkeleri olmak üzere müzik dünyasında hiçbir şey aynı olmadı. Sample'lar, pikaplar, irili ufaklı ses makineleri, tuhaf ve çekici seslerin peşinden koşmaya başladılar. Massive Attack'ın izinden yürüyen çok oldu ama açıkçası kimse önlerine geçmeyi başaramadı. ‘‘Protection’’ ve ‘‘Mezzanine’’ albümlerinde de hep ileride bir yerleri işaret edip durdular.

  Massive Attack'ın 24 Temmuz'daki konseri, en az iki yıl önceki kadar iyi olacağa benziyor. Park Orman, Massive Attack dinlemek için mükemmel bir mekan. Massive Attack'la birlikte o gün sahneye başka isimler de çıkacak bu arada.

  VE DİĞERLERİ...

  Massive Attack'tan sonra sahne alacağını tahmin ettiğimiz Howie B; Massive Attack'ın yanı sıra Björk, Goldie, Tricky, U2 ve Soul II Soul gibi isimlerle çalışmış bir müzik dehası. Reef, İngiliz rock müziğinin son dönemdeki en önemli isimlerinden biri. Kurban ve Megalo Maniax Türk dinleyicilerin tanıdıkları isimler. Bu arada Magma'dan DJ Turgay ve DJ Emir, High End'den DJ Kürşat ve DJ Tangun ve Ateş Tezer'le DJ U.F.U.K'un ilginç projeleri Gazla da sahnede olacak.

  Yaz sıcağını dağıtmak isteyenler, bu fırsatı iyi değerlendirsinler. İki yıl önceki Massive Attack konserini kaçırdığı için hálá dövünenler var çünkü... K. A.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı