GeriGündem Maske gripten korumuyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Maske gripten korumuyor

Maske gripten korumuyor
refid:12907259 ilişkili resim dosyası

Domuz gribi yüzünden ulusal salgın ilan edilen, tüm okulların bir hafta süreyle kapatıldığı Bulgaristan'da, hastalığın yayılması halk arasında panik yarattı.


Sağlık Bakanlığı Ulusal Salgın Hastalıklar Danışmanı Doç. Dr. Mira Kojuharova, Ulusal Haber Ajansı BTA'ya yaptığı açıklamada, maske takıp sokağa çıkan vatandaşların başarılı bir koruma önlemi aldıklarını zannettiklerini belirterek, "Yüz maskesi gripten korumaz" uyarısında bulundu.

Kojuharova, bir saatten uzun süre takılan yüz maskesinin hiçbir koruyucu etkisi kalmadığını, nemlenmesi sonucu virüsü geçiren bir filtre haline geldiğini söyledi.

Kojuharova, burun ve ağzı kapatan bu maskelerin hastalar tarafından takılmasının daha etkin olduğunu kaydederek, "Gripten korunmak istiyorsanız, hasta inanlardan ve virüsün bulunabileceği kalabalık ortamlardan uzak durun" dedi.
Grip virüsünün sadece solunum ile değil temas yoluyla da geçtiğini hatırlatan Kojuharova, "Ateşiniz 38 dereceye çıktığında işe gidip kahramanlık yapacağınıza, vatandaşlık görevinizi yerine getirdiğinizi evde kalarak gösterin" diye konuştu.

Bu arada domuz gribi tedavisinde kullanılan "Tamiflu" ve "Relenza" adlı ilaçların yaşanan panik yüzünden vatandaşların eczanelere akın etmesi üzerine tükendiği bildirildi.

Bulgaristan'da domuz gribi yüzünden bugüne kadar 9 kişi hayatını kaybetti.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle