Gündem Haberleri

  Mars sanılandan daha hareketli

  Hürriyet Haber
  21.09.2005 - 16:31 | Son Güncelleme:

  NASA tarafından uzun süreli gözlemler sonucunda elde edilen veriler doğrultusunda, Kızıl Gezegen'de gizli bir sismik aktivitenin süregeldiği açıklandı.

  Mars sanılandan daha hareketliBu sismik aktivitenin iklim değişikliğinin bir göstergesi olduğu düşünülüyor.NASA'nın Mars Global Surveyor isimli gözlem aracı tarafından elde edilen fotoğraflar yeni yeni oluşan kraterlerin ve yarıkların varlığını sergiliyor.Mars Global Surveyor üzerinde bulunan gelişkin gözlem kamerasını kullanan bilim adamları, çeşitli yerlerde yeni oluşmuş gibi görünen pek çok yarığın tespit edildiğini açıkladılar. Belli bir zaman diliminde elde edilen fotoğraflar eşliğinde yapılan değerlendirme sonucunda bu yarıkların 100'den fazla olduğu düşünülüyor.

  Bilim adamları takımı ayrıca bazı yerlerde kaya yuvarlanmaları da tespit ettiklerini bildiriyorlar. Bunun sebebi olarak güçlü rüzgarlar göz önünde bulundurulsa da bilim adamları sismik aktivitelerin de olası olduğunu belirtiyorlar. Tüm bu verileri değerlendiren bilim adamları, bunların Kızıl Gezegen'de sıcaklık artışına neden olan bir iklim değişikliği sürecinin işaretleri olabileceğini vurguluyor.

   (Hürriyetim)

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı