GeriGündem Mars nasıl izlenir? Mars'ın özellikleri neler? Mars bu gece çıplak gözle görülecek!
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Mars nasıl izlenir? Mars'ın özellikleri neler? Mars bu gece çıplak gözle görülecek!

Mars nasıl izlenir? Mars'ın özellikleri neler? Mars bu gece çıplak gözle görülecek!

Kızıl Gezegen olarak adlandırılan Mars, bugün Yeryüzü'ne son 15 yıldaki en yakın konumuna geliyor. Güneş Sistemi içerisinde kendimizi en yakın hissettiğimiz gezegen olan Mars, çıplak gözle de görülebilecek. Peki, Mars nasıl izlenir?

Güneş Sistemi'nin Güneş'ten itibâren dördüncü gezegeni Mars, bugün 2003’ten yani son 15 yıldan bu yana Dünya’ya olan en yakın konumuna gelecek. Dünya'dan sadece 57.6 milyon kilometre uzaklıkta bulunacak olan Kızıl Gezegen, aynı normalden 10 kat daha parlak bir görünüme sahip olacak. Gün batımı ile birlikte kendisini gösterecek olan Mars, net bir şekilde gözlenebilecek. Tüm Dünya’da olduğu gibi Türkiye’deki gök olayı tutkunları da Mars’ın en parlak halini nasıl görüntüleyeceklerini merak ediyor.

Mars nasıl izlenir?

Amerika Birleşik Devletleri'nin uzay programı çalışmalarından sorumlu olan NASA tarafından yapılan açıklamaya göre, Mars gün batımından hemen sonra, güneybatı yönünde yükselecek. Birkaç saat sonrasında ise kolaylıkla gökyüzünde görünebilecek. Eğer amatör bir teleskop kullanırsanız, Mars’ın yüzeyinde yer alan buz dağlarını bile görebileceksiniz.

MARS'IN ÖZELLİKLERİ

İnce bir atmosferi olan Mars, gerek Ay'daki gibi meteor kraterlerini, gerekse Dünya'daki gibi volkan, vadi, çöl ve kutup bölgelerini içeren çehresiyle bir yer benzeri gezegendir. Ayrıca dönme periyodu ve mevsim dönemleri Dünya’nınkine çok benzer. 2 adet uydusu bulunmaktadır.

Mars’taki Olimpos Dağı (Olympus Mons) adı verilen dağ Güneş Sistemi’nde bilinen en yüksek dağ ve Marineris Vadisi (Valles Marineris) adı verilen kanyon en büyük kanyondur. Ayrıca Haziran 2008’de Nature dergisinde yayımlanan üç makalede açıklandığı gibi, Mars’ın kuzey yarımküresinde 10.600 km. uzunluğunda ve 8.500 km. genişliğindeki dev bir meteor kraterinin varlığı saptanmıştır. Bu krater, bugüne kadar keşfedilmiş en büyük meteor kraterinin (Ay'ın güney kutbu kısmındaki Atkien Havzası) dört misli büyüklüğündedir.

Mars, Dünya hariç tutulursa, halen Güneş Sistemi’ndeki gezegenler içinde sıvı su ve yaşam içermesi en muhtemel gezegen olarak görülmektedir. Mars Express ve Mars Reconnaissance Orbiter keşif projelerinin radar verileri gerek kutuplarda (Temmuz 2005) gerekse orta bölgelerde (Kasım 2008) geniş miktarlarda su buzlarının var olduğunu ortaya koymuş bulunmaktadır. 31 Temmuz 2008’de Phoenix Mars Lander adlı robotik uzay gemisi Mars toprağının sığ bölgelerindeki su buzlarından örnekler almayı başarmıştır.

Günümüzde, Mars, yörüngelerine oturmuş üç uzay gemisine ev sahipliği yapmaktadır: Mars Odyssey, Mars Express ve Mars Reconnaissance Orbiter. Mars, Dünya hariç tutulursa, Güneş Sistemi’ndeki herhangi bir sıradan gezegenden ibaret değildir. Yüzeyi pek çok uzay aracına evsahipliği yapmıştır. Bu uzay araçlarıyla elde edilen jeolojik veriler şunu ortaya koymuştur ki, Mars önceden su konusunda geniş bir çeşitliliğe sahipti; hatta geçen on yıllık süre sırasında gayzer (kaynaç) türü su fışkırma veya akıntıları meydana gelmişti. NASA’nın Mars Global Surveyor projesi kapsamında sürdürülen incelemeler Mars’ın güney kutbu buz bölgesinin geri çekilmiş olduğunu ortaya koymuştur. Bilim insanları, 2006'da Mars yörüngesine oturtulan "Mars Reconnaissance Orbiter" (Mars Yörünge Kaşifi) uydusundan alınan veriler sonucu, Mars'ta sıcak aylarda tuzlu su akıntılarının oluştuğunu bildirmişlerdir.

 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle