Gündem Haberleri

  Marmara'da yeni balık türü keşfedildi

  A.A
  13.08.2009 - 12:16 | Son Güncelleme:

  Balıkesir Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Hidrobiyoloji Bölümü Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Hatice Torcukoç, Kızıldeniz kökenli fare balığı türüne Marmara Denizi'nde ilk kez rastlandığını söyledi.

  Sevinç-Erdal İnönü Vakfı bünyesinde yürütülen, “Marmara Denizi'nin Değişen Oşinografik Şartlarının İzlenmesi” projesinde çalışan Torcukoç, Marmara Denizi'nde ilk kez rastlanan Kızıldeniz kökenli fare balığı türünün, tanımlanarak kayıt altına alındığını bildirdi.

  Torcukoç, 1995'ten bu yana Edremit körfezinde çalışmalar yürüttüğünü ifade ederek, Marmara Denizi'ndeki çalışmalara ise proje ekibiyle birlikte katıldığını belirtti.

  Fare balığı olarak tanımlanan yeni türün, aralık ayında yayımlanacak bilimsel bir dergide yer alacağını anlatan Torcukoç, “Bu türün popülasyonunu da çalışmak istiyoruz. Ekonomik yönden önemi olmasa da sonuçta tür çeşitliliğinin önemli bir göstergesi. Eğer yoğun olarak bulabilirsek, 4 mevsim olarak popülasyon biyolojisini çalışmak ve bununla ilgili veriler ortaya koymak, bu verileri uluslararası alanda yayınlamak istiyoruz” dedi.

  Torcukoç, fare balığının, biyolojik zenginlik açısından büyük önem taşıdığını sözlerine ekledi.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı